Są wstępne szacunki strat po dewastacji Domu Samotnej Matki w Koszalinie

ks. Wojciech Parfianowicz ks. Wojciech Parfianowicz

publikacja 03.10.2019 16:03

Kwota, którą podaje Caritas, może ulec zmianie. Już trwają prace naprawcze w zdewastowanej placówce. Wyrazy solidarności płyną z całej Polski.

Są wstępne szacunki strat po dewastacji Domu Samotnej Matki w Koszalinie Woda cieknąca z sufitu po zalaniu. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

Jak podaje Jacek Krzyżanowski, wicedyrektor Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, według wstępnych szacunków, na naprawę wyrządzonych szkód trzeba będzie przeznaczyć nawet 200 tys. złotych.

- Jest to wartość przybliżona, obejmująca usprawnienie instalacji elektrycznej, wymianę uszkodzonych urządzeń sanitarnych, osuszenie i odnowę ścian, sufitów i podłóg - mówi Jacek Krzyżanowski.

Wicedyrektor diecezjalnej Caritas przyznaje, że bardzo szybko pojawiły się osoby i instytucje gotowe bezinteresownie pomóc: - Otrzymaliśmy już konkretne wsparcie finansowe i rzeczowe. Udostępniono nam bezpłatnie dmuchawy i osuszacze, nadeszła też oferta przekazania w darze armatury łazienkowej. Nieustannie spotykamy się z wyrazami solidarności płynącymi z całej Polski. Dziękujemy za modlitwy i wsparcie materialne.

Jak najszybsze zakończenie remontu jest ważne nie tylko dla samotnych mam, które zamieszkają w domu. Przy placówce działa też okno życia, które od czasu rozpoczęcia prac nie funkcjonuje. Uratowano w nim już dwoje dzieci.

Istnieje możliwość wsparcia remontu Domu Samotnej Matki biorąc udział w zbiórce na portalu pomagam.pl.

Do dewastacji doszło w nocy z 29 na 30 września. Nieznani sprawcy włamali się do remontowanego Domu Samotnej Matki, odkręcili główny zawór wody, następnie zniszczyli baterie łazienkowe na ostatnim piętrze, powodując wyciek wody. W wyniku ich działania, woda zalała cały budynek niszcząc wyremontowane pomieszczenia. O sprawie pisaliśmy w naszych materiałach: