Nakarmić głodnych, sytych uwrażliwić. Światowy Dzień Walki z Głodem

Karolina Pawłowska Karolina Pawłowska

publikacja 16.10.2019 15:54

Koszaliński oddział Polskiego Czerwonego Krzyża zaprosił wszystkich potrzebujących na talerz gorącej zupy i słodkie bułki. W akcję włączyli się lokalni przedsiębiorcy.

Nakarmić głodnych, sytych uwrażliwić. Światowy Dzień Walki z Głodem Organizatorzy przygotowali gorącą zupę i pieczywo dla wszystkich potrzebujących. Karolina Pawłowska /Foto Gość

Dobra, gorąca – chwali gulaszową pan Piotr. Dzisiaj to pierwszy posiłek mężczyzny. Być może także ostatni, bo pan Piotr od trzech miesięcy mieszka w namiocie. – Jak się raz trafi na ulicę to strasznie trudno się z niej wydostać. Teraz nie mam nic. Dobrze, że jest dzisiaj ta zupa – mówi.

Nie tylko mieszkający na ulicy skorzystali z zaproszenia koszalińskiego Polskiego Czerwonego Krzyża. Przyszły także osoby starsze, samotne.

- Akcja to także zwrócenie uwagi, że w dzisiejszych czasach nadal obok nas żyją osoby głodne. Mimo różnych akcji pomocowych, rządowych, w naszym kraju wciąż jest wiele osób, których nie stać na żywność – mówi Marcin Maślanka, kierownik koszalińskiego oddziału PCK.

Kilka rodzajów gorącej zupy, pieczywo i słodkie wypieki przygotowali lokalni przedsiębiorcy i organizacje współpracujące z koszalińskim oddziałem PCK.

Nakarmić głodnych, sytych uwrażliwić. Światowy Dzień Walki z Głodem   W akcję włączyli się lokalni przedsiębiorcy. Karolina Pawłowska /Foto Gość

- Różnie układało mi się w życiu. Wiem, jak to jest być głodnym, jak to jest nie mieć dachu nad głową. Może nie byłem bezdomny, ale czasami było mi w życiu ciężko. Jest tak dużo ludzi głodnych - tłumaczy swój udział w akcji Sebastian Bachanek, właściciel bistro Berta na Manhattanie.

Po jego gulaszową ustawiła się kolejka. To przede wszystkim stali podopieczni oddziału PCK. Z pomocy żywieniowej korzysta tu codziennie kilkadziesiąt osób.

- Dodatkowo w grudniu rozpoczynamy projekt finansowany ze środków unijnych, którym obejmiemy ponad 13 tys. osób z Koszalina i pięciu powiatów dawnego województwa koszalińskiego - dodaje M. Maślanka.

Obchodzony 16 października Światowy Dzień Walki z Głodem ma na celu uświadomienie społeczeństwu skali ubóstwa, która nie dotyczy wyłącznie krajów III świata, ale również Polski oraz skutków niedożywienia zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Ogólnopolska Kampania Walki z Głodem, którą Polski Czerwony Krzyż prowadzi od 11 lat ma także na celu edukację społeczeństwa o zdrowym odżywianiu i prowadzeniu zdrowego stylu życia.