Rycerze Kolumba dla prześladowanych

Karolina Pawłowska

|

Gość Koszalińsko-Kołobrzeski 44/2019

publikacja 31.10.2019 00:00

Peregrynująca po Polsce ikona to zaproszenie do modlitwy w intencji cierpiących za wiarę.

Uroczyste wprowadzenie obrazu do jastrowskiego kościoła NMP Królowej Polski. Uroczyste wprowadzenie obrazu do jastrowskiego kościoła NMP Królowej Polski.
Karolina Pawłowska /Foto Gość

Przez tydzień w jastrowskiej parafii mariackiej gości Matka Boża Wspomożycielka Prześladowanych Chrześcijan. Ikonę na zamówienie Rycerzy Kolumba wykonał słynny ikonograf Fabrizio Diomedi. Na początku roku gościła ona u koszalińskich Rycerzy Kolumba, teraz dotarła do Jastrowia.

– Chcemy zwrócić uwagę na to, że nigdy wcześniej prześladowania chrześcijan nie miały tak dużej skali. W codziennym pędzie, żyjąc jako ludzie wolni i bezpieczni, często o tym zapominamy. Chcemy wesprzeć ich naszą modlitwą – mówi Leszek Podhalicz, który stoi na czele istniejącej zaledwie od kilku miesięcy jastrowskiej grupy Rycerzy. – To wydarzenie ma uwrażliwić nasze serca na to, że i dzisiaj chrześcijanie doznają prześladowań. Ma nas uczulić na modlitwę w ich intencji oraz na ofiarność. Jednocześnie to czas, kiedy zadajemy pytanie o swoją wiarę. Nie tylko przed wiekami stawało przed uczniami Jezusa pytanie, czy są gotowi oddać za Niego życie. To pytanie do nas. Na ile angażuję się w swoją wiarę? Na ile uczestniczę w niedzielnej Eucharystii? Naszym zadaniem jest odczytywanie, czego w danej chwili oczekuje od nas Jezus i do czego jesteśmy zdolni w obronie naszej wiary – dodaje ks. Stanisław Łącki, proboszcz jastrowskiej parafii mariackiej.