Stawiamy na jakość. Warsztaty liturgiczno-muzyczne w Słupsku

Karolina Pawłowska Karolina Pawłowska

publikacja 18.11.2019 11:52

Przez trzy dni słupscy chórzyści pracowali pod okiem fachowców nad tym, jak, co i dla kogo śpiewa się w Kościele.

Stawiamy na jakość. Warsztaty liturgiczno-muzyczne w Słupsku Śpiewacy szkolili warsztat i pogłębiali wiedzę liturgiczną. Grzegorz Sopala

Warsztaty liturgiczno-muzyczne to inicjatywa słupskich chórów: "Cantate Domino" z sanktuarium św. Józefa i "Exsultet" z parafii pw. św. Jana Kantego. Weekendowe połączenie sił we wspólnej pracy to odpowiedź na obawy o jakość muzyki wykonywanej podczas liturgii.  

- W ludziach jest potrzeba śpiewania na chwałę Pana Boga, jest też potrzeba bycia razem, poczucia wspólnoty. Jest też głód pięknej muzyki, godnej do sprawowania liturgii - przyznaje dr Łukasz Bilski, dyrygent chóru "Exsultet", który poprowadził dla śpiewaków m.in. część teologiczno-liturgiczną warsztatów.

- Warsztaty to odpowiedź na swego rodzaju kryzys muzyki liturgicznej, o którym mówił  Benedykt XVI. Podnoszeniem swoich kwalifikacji staramy się ten kryzys oddalać i wskazywać, czym naprawdę jest muzyka wykonywana w Kościele - dodaje muzyk.

Nie zabrakło również zajęć ukierunkowanych na jakość wykonania. Poprowadziła je, aktorka i pedagog. Ćwiczenia związane z dykcją, emisją głosu oraz aktorskie, podpowiadające, jak świadomie wykorzystywać swoje ciało jako instrument, poprowadziła prof. Elżbieta Mach, aktorka i pedagog.

Gospodarzem warsztatów był chór działający przy sanktuarium razem ze swoim dyrygentem Pawłem Karkusiewiczem. Zwieńczeniem trzydniowych wysiłków zaś - Msza św. i mini-koncert po Eucharystii. 

Listopadowe warsztaty to przygrywka dla szerszego przedsięwzięcia, o którym myślą słupscy śpiewacy. - Planujemy na wiosnę przygotować takie warsztaty, ale już otwarte dla wszystkich chętnych, którym zależy na podnoszeniu jakości wykonywanej w kościołach diecezji muzyki – zapraszają organizatorzy.