Wydarzyło się w roku 2019. To, co najważniejsze!

ks. Wojciech Parfianowicz ks. Wojciech Parfianowicz

dodane 31.12.2019 15:26

Wybraliśmy - naszym zdaniem - 11 najważniejszych wydarzeń mijającego roku 2019. Zapraszamy do naszego subiektywnego podsumowania.

Wydarzyło się w roku 2019. To, co najważniejsze! Podsumowanie roku 2019. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

Wydarzenia czy też grupy wydarzeń uszeregowaliśmy chronologicznie. Czytelnikom pozostawiamy decyzję, które z nich były najważniejsze, najbardziej doniosłe czy najbardziej poruszające. Zobacz też: Wydarzyło się w roku 2019. To, co najbardziej nietypowe! Wydarzyło się w roku 2019. To, co niemedialne!

1. TRAGEDIA W ESCAPE ROOMIE - 4 stycznia

Wydarzyło się w roku 2019. To, co najważniejsze!   Koszalin, 6 stycznia. Modlitwa w miejscu tragedii. Prowadzi bp Edward Dajczak. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

To, co wydarzyło się 4 stycznia w Koszalinie, poruszyło nie tylko całą Polskę. Informacja o tragicznej śmierci 5 nastolatek podawana była także przez media światowe. Wieść o zdarzeniu dotarła również do papieża Franciszka, który przysłał rodzicom różańce. Zaplanowany na 6 stycznia Orszak Trzech Króli został odwołany. Jak napisał w specjalnym komunikacie bp Edward Dajczak: "Ta niewyobrażalna tragedia nie pozwala nam na radosne świętowanie". Zamiast tego w katedrze odbyła się pamiętna Msza św. transmitowana na całą Polskę, podczas której padły dobitne słowa biskupa: "Bogu nie może podobać się śmierć tych pięciu naszych sióstr. On nie taki miał plan. Obdarował je pięknie radością, wspaniałością, różnymi cechami. Angażowały się we wszystko, co piękne. Wchodziły w ten świat. Nie może Bogu podobać się to, co się stało. To przecież On dla nas zmartwychwstał. To przecież On dla nas umarł".

Tragedia w Koszalinie miała też swój wymiar medialny. Dzięki ciężkiej pracy dziennikarzy udało się pokazać światu ważne wydarzenie z istotnym społecznie przekazem. Pojawiły się jednak pytania o rolę mediów i oczekiwania odbiorców w podobnych sytuacjach. Pisaliśmy też o tym wymiarze styczniowych wydarzeń w naszym komentarzu: Life ważniejsze jest od live

2. OGÓLNOPOLSKI I MIĘDZYNARODOWY SPORT - luty, kwiecień, maj

Wydarzyło się w roku 2019. To, co najważniejsze!   Kołobrzeg, 8 lutego. Drużyna z Kielc cieszy się ze zwycięstwa. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

W lutym w Kołobrzegu odbyły się 19. Mistrzostwa Polski Księży w Piłce Nożnej Halowej. Do kurortu przybyły reprezentacje 13 diecezji. W finale rozegranym 9 lutego w Hali Milenium drużyna z Kielc pokonała współbraci z Zamościa.

Diecezja gościła także 5. Mistrzostwa Polski Księży i Ministrantów w Kolarstwie Szosowym. W zawodach, które odbyły się 18 maja w Skrzatuszu, wzięło udział ponad 100 zawodników z całego kraju.

W rozgrywanych na przełomie kwietnia i maja w Bonnemain 20. Kolarskich Mistrzostwach Francji Osób Konsekrowanych, które uznawane są za nieoficjalne Mistrzostwa Europy, dwóch kapłanów z diecezji zajęło wysokie pozycje. Ks. Bartłomiej Przybylski, salezjanin, zajął 1. miejsce, a ks. Mariusz Ambroziewicz - 12.

Na początku maja na 14. Mistrzostwach Polski Ministrantów w Piłce Nożnej Halowej, rozgrywanych w Skierniewicach i Sochaczewie, drużyna z parafii w Róży Wielkiej wywalczyła tytuł wicemistrzowski.

Wydarzenia czy też grupy wydarzeń uszeregowaliśmy chronologicznie. Czytelnikom pozostawiamy decyzję, które z nich były najważniejsze, najbardziej doniosłe czy najbardziej poruszające.

3. 25 LAT "GOŚCIA KOSZALIŃSKO-KOŁOBRZESKIEGO" - luty, wrzesień

Wydarzyło się w roku 2019. To, co najważniejsze!   Pierwszy numer "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego", jeszcze pod nazwą "Wierzę". ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

Dokładnie 6 lutego minęło 25 lat od ukazania się pierwszego numeru "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego". Do diecezji sprowadził go ówczesny ordynariusz bp Czesław Domin. Główne świętowanie jubileuszu miało miejsce podczas wrześniowych uroczystości w Skrzatuszu. Z Czytelnikami spotkał się ks. Adam Pawlaszczyk, redaktor naczelny tygodnika. Koszalińska redakcja została też doceniona przez kapitułę Nagrody im. kard. nom. Ignacego Jeża. Statuetkę redakcja odebrała 20 października podczas gali w Filharmonii Koszalińskiej.

4. PIERWSZE REKOLEKCJE DLA RODZICÓW PO STRACIE DZIECKA - 1-3 lutego

Wydarzyło się w roku 2019. To, co najważniejsze!   Rekolekcje dla rodziców po stracie dziecka będą odbywać się regularnie. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

Po raz pierwszy w diecezji na początku lutego, pod hasłem: "Miłość nigdy nie ustaje", odbyły się rekolekcje dla rodziców po stracie dziecka. Wzięło w nich udział prawie 30 osób. Pogrzeby dzieci utraconych odbywają się w diecezji od lat, jednak skrzatuskie rekolekcje to propozycja dla rodziców, którzy doświadczyli śmierci swoich dzieci w różnych okolicznościach: w wyniku poronienia, martwego urodzenia, ale także choroby, wypadku, zabójstwa, samobójstwa. Kolejne tego typu rekolekcje odbędą się w marcu 2020 roku, również w Skrzatuszu.

Wydarzenia czy też grupy wydarzeń uszeregowaliśmy chronologicznie. Czytelnikom pozostawiamy decyzję, które z nich były najważniejsze, najbardziej doniosłe czy najbardziej poruszające.

5. ŚW. ANDRZEJ BOBOLA PATRONEM ZŁOCIEŃCA - 16 maja

Wydarzyło się w roku 2019. To, co najważniejsze!   Złocieniec, 16 maja. Mimo niesprzyjającej pogody ulicami miasta przeszła procesja z relikwiami i figurą św. Andrzeja Boboli. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

Decyzję Stolicy Apostolskiej o nadaniu miastu patronatu św. Andrzeja Boboli, która została podjęta w lutym, uroczyście ogłoszono 16 maja. Tego dnia Mszy św. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP przewodniczył bp Edward Dajczak. W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele duchowieństwa z kapelanem prezydenta RP, samorządu, parlamentu oraz minister MSWiA. Biskup poświęcił także nowy dzwon oraz pomnik świętego, który stanął obok kościoła.

6. WIĘCEJ NIŻ WANDALIZM - maj, wrzesień

Wydarzyło się w roku 2019. To, co najważniejsze!   Rozbite elementy armatury łazienkowej w DSM. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

W nocy z 24 na 25 maja zniszczona została figura św. Jana Pawła II  przed kościołem parafialnym w Barwicach. Pomnik został ufundowany przez jedną z miejscowych rodzin. Wydarzenie poruszyło lokalną społeczność, choć na szczęście straty materialne okazały się nie aż tak znaczące. Sprawca zniszczenia został ujęty.

Z kolei w nocy z 29 na 30 września nieznani dotąd sprawcy zdewastowali Dom Samotnej Matki w Koszalinie, którego trwający od roku generalny remont był niemal na ukończeniu. Dewastacja pociągnęła za sobą ogromne straty materialne, opóźniające otwarcie placówki. Przede wszystkim jednak, jak mówią przedstawiciele Caritas, sprawcy uderzyli w ten sposób w najsłabszych, czyli osoby potrzebujące pomocy. Bulwersujące wydarzenie pobudziło wiele osób i firm do wsparcia przy naprawianiu szkód.

 

Wydarzenia czy też grupy wydarzeń uszeregowaliśmy chronologicznie. Czytelnikom pozostawiamy decyzję, które z nich były najważniejsze, najbardziej doniosłe czy najbardziej poruszające.

7. ŚWIĘCENIA PREZBITERATU W KONTEKŚCIE KRYZYSU - 1 czerwca

Wydarzyło się w roku 2019. To, co najważniejsze!   Kołobrzeg, 1 czerwca. Neoprezbiterzy 2019 z biskupami i rektorem WSD. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

W tym roku odbyły się one 1 czerwca w bazylice kołobrzeskiej. Diecezja wzbogaciła się o 7 nowych kapłanów. Ta, jak na obecne czasy, spora liczba neoprezbiterów może być jednak myląca. Diecezja od lat boryka się bowiem z kryzysem powołań. W związku z tym w Niedzielę Dobrego Pasterza we wszystkich kościołach diecezji odczytany został apel biskupa, wzywający wiernych do modlitwy o nowe powołania do kapłaństwa. "W tej sytuacji potrzeba naszego modlitewnego myślenia o tym, że nie może zabraknąć tych, którzy w naszych kościołach będą celebrowali dla nas Eucharystię, będą odwiedzali chorych z sakramentalną posługą czy jednali nas z Bogiem. Proszę Was, twórzmy pozytywny klimat w rodzinach i parafiach wobec tych, których Pan Bóg powołuje" - usłyszeli mieszkańcy diecezji.

8. MAMY KOLEJNĄ BAZYLIKĘ - 15 września

Wydarzyło się w roku 2019. To, co najważniejsze!   Fronton bazyliki w Skrzatuszu z emblematami papieskimi. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

Mijający rok upłynął pod znakiem przygotowań do wrześniowych uroczystości w Skrzatuszu, podczas których ogłoszona została decyzja Watykanu o podniesieniu kościoła sanktuaryjnego do rangi bazyliki mniejszej.

Już w pierwszą środę stycznia rozpoczęła się specjalna 9-miesięczna nowenna do Matki Bożej Miłości Zranionej i Naszej Nadziei, która odmawiana była we wszystkich parafiach diecezji. Z kolei 2 lutego bp Edward Dajczak wydał dekret, mocą którego w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, odmawiając Litanię Loretańską, należy na końcu dodawać wezwanie: "Pani Skrzatuska".

Uroczystościom w Skrzatuszu 15 września przewodniczył abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński, prymas Polski.

Wydarzenia czy też grupy wydarzeń uszeregowaliśmy chronologicznie. Czytelnikom pozostawiamy decyzję, które z nich były najważniejsze, najbardziej doniosłe czy najbardziej poruszające.

9. SYNOD

Wydarzyło się w roku 2019. To, co najważniejsze!   Marcowy dzień skupienia dla członków komisji synodalnych. WSD w Koszalinie. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

Synod w naszej diecezji stał się czymś tak oczywistym, że można nawet nie zauważyć, że się odbywa. Po prostu robi swoje. Często są to działania, które nie mają w sobie nic ze spektakularności. Warto jednak przytoczyć pewne liczby. We wrześniu i w październiku odbyły się dni skupienia dla zespołów synodalnych. Wzięło w nich udział w sumie 500 osób ze 111 parafii i z Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana". Na początku roku odbywały się także rekolekcje synodalne. W czterech turnusach uczestniczyły łącznie 374 osoby z 84 parafii. Dodatkowo, we wrześniu biskup ogłosił datę pierwszej plenarnej sesji synodalnej. Odbędzie się ona 22 lutego 2020 roku w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie. To tylko niektóre aktywności synodalne w mijającym roku.

10. PIERWSZY W DIECEZJI KOŚCIÓŁ PW. ŚW. JANA PAWŁA II - 17 listopada

Wydarzyło się w roku 2019. To, co najważniejsze!   Zaspy Wielkie, 17 listopada. Poświęcenie kościoła pw. św. Jana Pawła II. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

W niedzielę 17 listopada bp Edward Dajczak poświęcił pierwszy w diecezji kościół pw. św. Jana Pawła II. Zbudowali go mieszkańcy Zasp Wielkich, filii parafii w Białogórzynie. Budowa trwała nieco ponad rok. Część pieniędzy zapewniła kuria, znaleźli się indywidualni sponsorzy, niektórzy ofiarowali materiały, jak choćby polbruk wyłożony przed świątynią. Nie zawiedli też sami parafianie. Robili ozdoby choinkowe i wielkanocne, które następnie sprzedawali. Dawali pieniądze, świadczyli pracę. Wpadli też na nietypowy pomysł. Zbierali złom, z którego sprzedaży zasilili fundusz budowlany. Kwota uzbierana w ten sposób stanowiła 10 proc. kosztów.

11. ODNOWIONE ŚWIĄTYNIE

Wydarzyło się w roku 2019. To, co najważniejsze!   Kościół Mariacki w Sławnie po remoncie elewacji i dachu. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

W mijającym roku kolejne kościoły w diecezji odzyskały swój dawny blask. Nie byłoby to możliwe bez ogromnych zewnętrznych dotacji.

Zobacz też: