Lulajże przy kawie. Kolędowanie w nietypowej scenerii... i nie tylko

ks. Wojciech Parfianowicz ks. Wojciech Parfianowicz

publikacja 04.01.2020 19:24

Dźwięki ekspresu mieszają się tu z dźwiękami kolęd. Jedno drugiemu nie przeszkadza. Przecież teksty tych pieśni opowiadają właśnie o tym, że Bóg "wmieszał się" między ludzi.

Lulajże przy kawie. Kolędowanie w nietypowej scenerii... i nie tylko Kolędowanie w "Kawie z duszą". ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

Koszalińska wspólnota "Szkoły Maryi" zorganizowała kolędowanie w kawiarni "Kawa z duszą". Z propozycji skorzystało kilkadziesiąt osób, w tym całe rodziny.

- Chcemy w ten sposób pielęgnować tradycję i pokazywać ją naszym dzieciom. Kolędowanie daje niesamowitą radość - mówi Paweł Gritzman, jeden z organizatorów wydarzenia.

Kawa z Duszą_kolędowanie ze Szkołą Maryi
Gość Koszalińsko-Kołobrzeski

Obecny w kawiarni razem z żoną Piotr Trojanek wskazuje na pozytywną wartość wspólnego śpiewania: - Ono jest tym, czego nam dzisiaj w społeczeństwie bardzo brakuje. Wspólny śpiew łączy, szczególnie jeśli sięgamy po kolędy.

To, jak zauważają uczestnicy spotkania, ze względu na ich ciepły i często ludowy charakter, który ma moc otwierania ludzkich serc. Trudno się przy nich nieraz nie uśmiechnąć czy nie wzruszyć, co nie znaczy, że ich przekaz jest banalny.

Członkowie koszalińskiej wspólnoty przekonują, że kawiarnia jest miejscem, które doskonale nadaje się do kolędowania. Choć są to pieśni, które w okresie Bożego Narodzenia słyszy się w kościele, nie są one zarezerwowane dla przestrzeni sakralnej.

- Kolędy zawsze były pieśniami nie tylko liturgicznymi. Śpiewa się je przecież w domu, przy stole, w różnych kontekstach. Dlatego inaczej je odbieramy. One niejako wychodzą poza kościół i czasem śpiewają je nawet niewierzący, uznający je za przejaw naszej polskiej kultury - zauważa P. Trojanek, wskazując na walor ewangelizacyjny kolęd.

Świąteczne kolędowania organizują w styczniu także niektóre parafie. Spotkania odbywają się w kościołach. Podajemy informacje o niektórych z nich.

  • 5 stycznia pokolędować będzie można w kościele pw. św. Wojciecha w Koszalinie. O godz. 16.30 rozpocznie się tam finałowy koncert Diecezjalnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek.
  • 5 stycznia o godz. 16 parafialne kolędowanie i świąteczna agapa odbędą się w sanktuarium św. Józefa w Słupsku.
  • 6 stycznia o godz. 16.45 rodzinne kolędowanie odbędzie się w kościele Mariackim w Szczecinku.
  • 12 stycznia o godz. 15 podobne wydarzenie będzie miało miejsce w bazylice w Kołobrzegu.