Czy Pismo Święte może być lekkie? Nawet powinno! Warsztaty biblijne dla młodzieży

ks. Wojciech Parfianowicz ks. Wojciech Parfianowicz

publikacja 24.01.2020 17:07

Bibliści z prawdziwego zdarzenia i pięćdziesięcioro młodych ludzi otwartych na przygodę. Wśród nich nawet ci, którzy mają problem z uczęszczaniem na lekcje religii.

Czy Pismo Święte może być lekkie? Nawet powinno! Warsztaty biblijne dla młodzieży Uczestnicy warsztatów omawiali m.in. 1. List do Koryntian. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

Jaka powinna być Biblia? - Lekka - mówi bez wahania o. Piotr Włodyga, odnosząc się dosłownie do jej wagi liczonej w kilogramach. Dlaczego to takie ważne? - Bo warto ją mieć zawsze przy sobie, żeby czytać, czytać i czytać - dodaje benedyktyn, podpowiadając, jego zdaniem, najlepszy i chyba jedyny sposób, żeby z Pismem Świętym się zaprzyjaźnić.

Warsztaty biblijne organizowane przez stowarzyszenie "Civitas Christiana" są propozycją m.in. dla przygotowujących się do Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Mogą z nich korzystać również ci, którzy po prostu chcą poznawać Biblię z czystej ciekawości, lub z pobudek religijnych.

Do pomocy młodym ludziom w poznawaniu tajników Pisma Świętego zostali zaproszeni bibliści z prawdziwego zdarzenia: ks. prof. Janusz Lemański - ceniony w Polsce specjalista od Pięcioksięgu, autor licznych publikacji, komentarzy biblijnych oraz o. Piotr Włodyga - benedyktyn ze Starego Krakowa, tłumacz ksiąg biblijnych w tzw. Biblii Paulińskiej.

Obaj prowadzący nie zgadzają się z twierdzeniem, że Biblia jest zbyt ciężka czy też niedostępna dla współczesnego człowieka, szczególnie młodego. - To mit - mówi o. Włodyga. - Nic nie szkodzi, że Biblia czasem trąci myszką - zauważa ks. prof. Lemański.

Specjalista od Pięcioksięgu tłumaczył uczestnikom warsztatów niektóre aspekty Księgi Liczb.

Czy Pismo Święte może być lekkie? Nawet powinno! Warsztaty biblijne dla młodzieży   Ks. prof. Janusz Lemański. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

- Choć czytamy teksty osadzone w dawnej kulturze, to jednak chodzi w nich o doświadczenie wiary, które jest cały czas takie samo. Biblia jest opakowana w nieco archaiczną szatę, którą trzeba po prostu odpakować. Warto więc zainteresować się kontekstem historycznym czy kulturowym, ale samo doświadczenie wiary tamtych ludzi nie zmienia się. Mamy te same problemy w wierze, te same doświadczenia. Umiejętne pokazanie właśnie tej istoty sprawia, że współcześni młodzi ludzie odkrywają, że teksty te są im bliskie. Biblia musi trochę trącić myszką, żebyśmy nie zapomnieli jednak, że jej księgi nie powstały wczoraj, tylko dawno temu - mówi ks. prof. Janusz Lemański.

Czy Pismo Święte może być lekkie? Nawet powinno! Warsztaty biblijne dla młodzieży   O. Piotr Włodyga OSB. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

- Wbrew pozorom Biblia nie jest aż tak strasznie odległa kulturowo, jak by się to wydawało. To jest pewien mit. Rzeczywiście, niektóre rzeczy trzeba przyjąć do wiadomości, ale to, że ktoś kogoś kocha albo nie kocha, albo szuka sensu, jest ponadkulturowe. Trzeba uwolnić się od takiego myślenia, że mogę tego nie zrozumieć, dlatego nie będę się za to brał. Norwida też mogę nie zrozumieć, ale jednak nikt nie mówi, żeby z tego powodu go nie czytać, ponieważ może jednak coś we mnie poruszy - wyjaśnia o. Piotr Włodyga, który przerabiał z uczestnikami warsztatów 1 List do Koryntian.

Jak mówi, Biblia może być atrakcyjna dla młodego człowieka, ponieważ ukazuje poszukiwanie odpowiedzi na ważne pytania: - Wydarzenia biblijne nie dają tych odpowiedzi w formie gotowej, ale stają się katalizatorem, w którym ta odpowiedź może się rozwinąć.

- Biblia nie jest tylko zapisem czegoś, co się już wydarzyło, ale to słowo, które nieustannie aktualizuje się w naszym życiu. Jest to słowo żywe - dodaje ks. prof. Lemański.

Z propozycji warsztatów, które odbyły się 24 stycznia w siedzibie "Civitas Christiana" w Koszalinie skorzystało ponad 50 uczniów szkół średnich.

- Chciałbym dowiedzieć się paru rzeczy. Biblii raczej nie czytam poza liturgią. Może to się zmieni - mówi Aleksander Sykulski ze Szkoły Morskiej w Darłowie. - Jestem bardzo ciekawa tych warsztatów - przyznaje Ania, uczennica I LO w Koszalinie. - Interesuje mnie nie tylko literacka strona Biblii. Chciałabym także dowiedzieć się czegoś o jej znaczeniu duchowym - dodaje jej koleżanka Magda.

Podobne warsztaty odbędą się jeszcze 5 lutego w Słupsku.