Bp Dajczak: Kusi nas to, żeby miłości wszelkiej, również tej do Jezusa, było tylko trochę

ks. Wojciech Parfianowicz ks. Wojciech Parfianowicz

publikacja 02.02.2020 16:08

Biskup koszalińsko-kołobrzeski przewodniczył Mszy św. w katedrze z okazji Dnia Życia Konsekrowanego.

Bp Dajczak: Kusi nas to, żeby miłości wszelkiej, również tej do Jezusa, było tylko trochę Koszalin, 2 lutego: Dzień Życia Konsekrowanego w katedrze. Ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

W Eucharystii uczestniczyło około 80 osób reprezentujących żeńskie i męskie zgromadzenia zakonne obecne w diecezji.

Dzień Życia Konsekrowanego - katedra w Koszalinie - 02.02.2020
Gość Koszaliński

W homilii bp Edward Dajczak wskazał m.in. na cechy miłości osoby konsekrowanej do Jezusa, który jest jej Oblubieńcem.

Obszerne fragmenty homilii do wysłuchania:

- Chcemy upodabniać się do Jezusa, a równocześnie każdy i każda z nas wie, że jest w nas i drugi nurt, który we współczesnym świecie kompromisu jest nurtem "trochę". Kusi nas to, żeby tej miłości wszelkiej, również do Jezusa, było tylko "trochę". Byśmy mieli miejsce wyłącznie dla własnych planów. Wtedy rozpoczyna się letniość - usłyszeli uczestnicy Eucharystii.

Biskup podkreślił, że owa letniość powoduje wewnętrzny brak harmonii, który prędzej czy później objawia się na zewnątrz: - Jeżeli nie ma w nas harmonii, będziemy tą dysharmonią karmić wszystkich dookoła: w zakonie, w zgromadzeniu; będzie tak z biskupem, z prezbiterem.

Biskup wskazał, że wspomniany brak harmonii rodzi się wówczas, kiedy w życiu osoby konsekrowanej miłość do Jezusa nie jest wyłączna. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest, jak powiedział biskup, ucieczka przed trudnościami.

- Świat nam podpowiada, że najlepszym życiem jest takie, które jest wygodne, dostatnie, a nie daj Boże takie, w którym jest wyrzeczenie czy cierpienie. A w stronę Maryi padają słowa: "Twoje serce przeniknie miecz". Wierność miłości zawsze kosztuje. Obecne tutaj siostry i bracia zakonni, ale też każda mama i każdy tata, wiedzą, że miłość ma swoją cenę. Miłość do Niego musi być wyłączna, ogarniać serce, płonąć. Inaczej pojawia się beznadzieja i frustracja. Musi być taki moment, kiedy każdy i każda z nas wypowie w sercu: "Panem jest Jezus". Nie jakimś, ale moim Panem... - wzywał biskup.

Mszę św. koncelebrowali także bp senior Tadeusz Werno oraz bp Krzysztof Włodarczyk.

Po Eucharystii siostry i bracia zakonni spotkali się w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym.

W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej funkcjonuje 28 zgromadzeń zakonnych żeńskich i 12 męskich. Posługuje w nich ponad 230 sióstr zakonnych, 130 księży zakonnych i kilku braci. Ponadto, są też przedstawicielki tzw. indywidualnych form życia konsekrowanego, czyli dziewice konsekrowane (8) i wdowy konsekrowane (6).

Siostry, bracia i kapłani zakonni (zwani najczęściej ojcami) pełnią różne funkcje w Kościele, także w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Bracia i ojcowie pracują głównie w parafiach, prowadząc tam różne dzieła. Jedno ze zgromadzeń - bracia szkolni - prowadzi DPS dla upośledzonych intelektualnie mężczyzn w Przytocku niedaleko Miastka. Mamy też zgromadzenie typowo monastyczne, takie jak: - benedyktyni - w Starym Krakowie k. Darłowa. Salezjanie w Pile prowadzą szkoły katolickie. Marianie w Grzybowie - dom rekolekcyjny. Franciszkanie konwentualni - oprócz kilku parafii prowadzą także pustelnię na Świętej Górze Polanowskiej.

Siostry zakonne również wykonują różne zadania przy parafiach. Pracują także w instytucjach diecezjalnych, takich jak: kuria biskupia (pallotynki), Wyższe Seminarium Duchowne (Wspólnota Dzieci Łaski Bożej), Dom Księży Emerytów w Kołobrzegu (felicjanki). Wiele sióstr uczy w szkołach - przeważnie katechezy, ale nie tylko. Pracują w sanktuariach: w Skrzatuszu (uczennice Krzyża) na Górze Chełmskiej (siostry szensztackie, które to sanktuarium prowadzą). Pracują w hospicjum Caritas w Darłowie (Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego). Prowadzą Dom Samotnej Matki w Koszalinie (Wspólnota Dzieci Łaski Bożej), DPS dla upośledzonych kobiet w Bobolicach (pallotynki). Zajmują się dziećmi, młodzieżą, osobami bezdomnymi, uzależnionymi. Prowadzą przedszkola (salezjanki w Połczynie-Zdroju) i wiele innych dzieł. Są też siostry klauzurowe (karmelitanki bose w Bornem Sulinowie, klaryski w Słupsku) oraz Wspólnota Sióstr Maryi Gwiazdy Porannej w Koszalinie - jest to zgromadzenie kontemplacyjne, ale nie klauzurowe. To tylko niektóre z przykładów.

Dwa zgromadzenia powstały w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej: siostry - Wspólnota Dzieci Łaski Bożej (formalnie erygowana w 1986 roku) i bracia - Bracia Miłosiernego Pana, działający przy Domu Miłosierdzia Bożego w Koszalinie (2018).