W Skrzatuszu klerycy przyjęli posługi lektoratu i akolitatu

ks. Wojciech Parfianowicz ks. Wojciech Parfianowicz

publikacja 01.03.2020 20:26

Posług udzielił im bp Krzysztof Zadarko. Komentując Ewangelię o kuszeniu Jezusa, biskup zwrócił uwagę na, jak to określił, gigantyczną pokusę związaną z głoszeniem słowa Bożego.

W Skrzatuszu klerycy przyjęli posługi lektoratu i akolitatu Skrzatusz, 1 marca. Kandydaci do posługi lektoratu. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

Posługę lektoratu przyjęło pięciu alumnów roku III, natomiast akolitami zostali dwaj alumni roku IV.

O tym, z czym m.in. wiążą się te posługi, mówił przed rozpoczęciem Eucharystii ks. dr Jarosław Kwiecień, rektor WSD w Koszalinie.

Lektorat i akolitat - czym są te posługi?
Gość Koszaliński

W homilii bp Krzysztof Zadarko komentował przewidzianą na I Niedzielę Wielkiego Postu Ewangelię o kuszeniu Jezusa.

Jak zaznaczył, kuszenie jest doświadczeniem każdego bez wyjątku człowieka. Szatanowi chodzi przede wszystkim o zniszczenie relacji, jaka łączy człowieka z Bogiem. Pokusa pozostawienia Boga pojawia się szczególnie w momentach trudnych doświadczeń.

Największa pokusa

Komentując pokusę związaną z przemianą kamienia w chleb, na którą Jezus odpowiada słowami: "Nie samym chlebem żyje człowiek, ale każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych", biskup zwrócił uwagę na, jak to określił, gigantyczną pokusę związaną z głoszeniem słowa Bożego.

Pokusa związana z głoszeniem słowa Bożego

Pokusę rzucenia się w dół z narożnika świątyni, biskup odczytał w kontekście niszczącego Kościół klerykalizmu.

Pokusa: Rzuć się w dół!

Jak lekarstwo na wszelką pokusę, bp Krzysztof Zadarko wskazał odwoływanie się do słowa Bożego. Zachęcał, aby w momencie jakiejkolwiek decyzji, zadać sobie pytanie: "Co na to Pan Bóg?" i odpowiedzi szukać w Jego słowie.

Lekarstwo na wszelkie pokusy

Na Mszy św. w Skrzatuszu obecni byli także uczestnicy rekolekcji synodalnych, których kolejna tura odbywała się w diecezjalnym sanktuarium.