Co z procesjami Bożego Ciała, spotkaniami grup, sakramentami?

ks. Wojciech Parfianowicz ks. Wojciech Parfianowicz

|

GOSC.PL

publikacja 30.05.2020 18:13

Biskup Edward Dajczak wydał nowe wskazania w związku z luzowaniem obostrzeń sanitarnych, które pozwalają m.in. na powrót wiernych do świątyń. - Proszę o roztropny powrót do pełni duszpasterskiej posługi w naszych parafiach - mówi biskup.

Co z procesjami Bożego Ciała, spotkaniami grup, sakramentami? Nowe wskazania związane są z luzowaniem obostrzeń sanitarnych.

Sytuacja epidemiczna w Polsce poprawiła się na tyle, że możliwe stało się dalsze zmniejszenie obostrzeń i ograniczeń, nałożonych na społeczeństwo w trosce o zdrowie. 30 maja weszły w życie zmiany, które umożliwią uczestniczenie wiernych w kulcie religijnym, prawie w takim stopniu, jak miało to miejsce przed wprowadzeniem obostrzeń.

W kościołach i kaplicach nadal muszą zostać zachowane wszystkie zasady bezpieczeństwa, jak choćby obowiązek zakrywania ust i nosa, a także zalecane jest zachowywanie 2-metrowego odstępu między uczestnikami liturgii.

Dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św.

Od 1 czerwca przestanie obowiązywać ogólna dyspensa od uczestnictwa w niedzielnych Mszach św. Zostanie ona zachowana tylko dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura itp.) oraz osób, które czują trudny do pokonania lęk przed zarażeniem.

Spowiedź może się odbywać na dwa sposoby

Przyjmowanie Komunii św.

Porządek Komunii św. powinien być wyraźnie zapowiedziany przez celebransa przed jej rozdzielaniem. W związku z trwającą nadal epidemią wskazanym sposobem komunikowania wiernych jest podawanie Komunii św. na rękę. Ważne jest dbanie o higienę rąk, zarówno przez szafarzy, jak i wiernych.

Jeśli wierny prosi o podanie Komunii św. do ust:

Nie należy dopuszczać do tego, aby udzielać wiernym Komunii św. naprzemiennie. Zgodnie ze wskazaniami władz sanitarnych przed i po udzieleniu Komunii św. do ust należy odkazić ręce preparatem dezynfekującym.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej

Mając na uwadze decyzje służb, zgodnie z którymi w zgromadzeniach poza budynkami kultu może uczestniczyć do 150 osób, przy zachowaniu zaleceń sanitarnych, organizowanie procesji Bożego Ciała zalecane jest w następujący sposób:

Spotkania formacyjne grup parafialnych

Można organizować spotkania grup formacyjnych, a także z przygotowujące do I Komunii, czy bierzmowania. Należy zachować wszelkie normy wynikające z ograniczeń wprowadzonych przez władze państwowe w związku ze stanem epidemii. Przy braku większych pomieszczeń w budynkach parafialnych odpowiednim miejscem na tego rodzaju spotkania może być kościół.

Odwiedziny chorych

Są możliwe z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.

Podziękowania

We wskazaniach biskupa czytamy: