Bp Zadarko: Jadąc przez miasta i wsie dajecie świadectwo wiary

Katarzyna Matejek Katarzyna Matejek

publikacja 06.07.2020 10:14

- Jadąc przez miasta i wsie w trudnych warunkach epidemii, dajecie świadectwo, że człowiek potrafi otworzyć serce na łaskę Boga - powiedział bp Krzysztof Zadarko w czasie inauguracji Pielgrzymki Rowerowej na Jasną Górę, która dotarła do Skrzatusza.

Bp Zadarko: Jadąc przez miasta i wsie dajecie świadectwo wiary Bp Zadarko radził pielgrzymom, by czas podróżowania na rowerach wykorzystali na medytację i modlitwę, które poprowadzą ich ku miłości Boga i służbie ludziom. Dobre Media (screen)

Pielgrzymi, którzy wystartowali 4 lipca z Koszalina, po dwóch dniach jazdy na rowerach dotarli do Skrzatusza. Tu powitał ich bp Krzysztof Zadarko, delegat KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, który przewodniczył Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Wzięli w niej udział także ci stali uczestnicy pielgrzymki, którym w tym roku nie było dane dołączyć do grupy cyklistów. 

W homilii biskup postawił przed pielgrzymami postać bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, która  dzięki wychowaniu w katolickiej rodzinie odkryła swoją drogę wiary, a wyraziła ją nie przez leżącą w jej zasięgu karierę na dworze cesarskim, lecz przez misję w Afryce, realizowaną wraz z założonym przez siebie zgromadzeniem sióstr klawerianek, do dziś zajmującym się opieką duchową i materialną nad misjami. - Ona umiłowała tych, którzy są fizycznie daleko, ale którzy są głęboko zanurzeni w sercu Jezusa Chrystusa - powiedział bp Zadarko. - Maria Teresa Ledóchowska jest dla nas wzorem do naśladowania, uczy nas, jak połączyć sprawy świata z osobistym dążeniem do świętości. A w tym najważniejsze jest jej pragnienie: by spieszyć z pomocą bliźnim. Dla niej bliźnimi byli ludzie żyjący na kontynencie afrykańskim i misjonarze, którzy im służą.

Biskup Zadarko przypomniał pielgrzymom, że kluczem do zrozumienia wrażliwości serca Jezusa Chrystusa jest otwarcie serca na drugiego człowieka, zwłaszcza wyrzuconego na margines społeczeństwa - chorego, spragnionego, uwięzionego, migranta, uchodźcy.

Biskup docenił determinację pielgrzymów, którzy mimo trudnych okoliczności sanitarnych ruszyli na pielgrzymi szlak i dają w ten sposób świadectwo wiary. Nawiązując do słów papieża Franciszka zauważył, że sport jest nie tylko fascynacją, ale przestrzenią, która prowadzi do spotkania z drugim człowiekiem, formą do budowania bliskości nawet z rywalem - poprzez doświadczenie wspólnoty.

- Misja, czyli świadomość, że jestem posłany przez Boga, jest wpisana w chrześcijańskie powołanie. To również sposób na uświęcenie. Na uświadomienie sobie, że jestem powołany do bycia świętym, czyli nieobojętnym na drugiego człowieka, zdającym sobie sprawę, że nie żyję tylko dla siebie, a także odczytującym znaki Opatrzności.

Czytaj dalej na kolejnej stronie

Kaznodzieja wskazał na Jezusa, który przyszedł na świat, aby pełnić wolę Boga Ojca. - Macie wiele czasu po drodze, nie tylko na to, by zmagać się z wysiłkiem, ale także na medytację, skupienie, modlitwę. Te sprzyjające okoliczności są okazją do odkrywania piękna swojego człowieczeństwa i piękna wiary.

- Jadąc przez miasta, wsie i spotykając ludzi zadajecie sobie sprawę, że to nie jest tylko wasza prywatna sprawa. Ale że przejeżdżając przez Polskę właśnie w tych trudnych warunkach epidemii dajecie świadectwo, że człowiek potrafi otworzyć serce na łaskę Boga i zaufać Mu całkowicie.

Reżim sanitarny, ograniczający wiele działań duszpasterskich, a w przypadku pielgrzymki rowerowej redukujący liczbę jej uczestników, bp Zadarko polecił traktować jako formę ascezy. - Asceza to dyscyplina potrzebna człowiekowi, by opanowując samego siebie, otwierał serce na Boga i drugiego człowieka - powiedział i przekonywał, by tych ograniczeń nie traktować jako zła koniecznego, ale jako szacunek i miłość wobec innych. - Respekt wobec przepisów nie jest niczym innym, jak szacunkiem wobec nich. Asceza pomaga wyrazić miłość wobec drugiego człowieka, którego nie chcę ograniczać ani zaszkodzić jego zdrowiu i życiu. Tak powinniśmy rozumieć różne ograniczenia, także to dotyczące przystępowania do Komunii Świętej, przyjmowanej w czasie epidemii na rękę, co było podjęte po długich debatach ze specjalistami. Niech wszystkie te ograniczenia nabiorą nowego wymiaru i pomogą wam zapalić serca Bożą miłością.

Biskup polecił pielgrzymom powiezienie do Matki Bożej Jasnogórskiej wielu intencji, szczególnie dotyczących diecezji i powołań do diecezjalnego seminarium.