Dzień Kultury dla Góry

Karolina Pawłowska Karolina Pawłowska

publikacja 06.07.2020 20:53

Kustoszki sanktuarium szensztackiego zapraszają wszystkich kochających kulturę i Górę. 12 lipca po raz trzeci malarstwo i muzyka będą zachęcać do wsparcia finansowego Centrum Pielgrzymkowo-Turystycznego.

Dzień Kultury dla Góry Powstające na Górze Chełmskiej Centrum Pielgrzymkowo-Turystyczne. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

Dzień Kultury dla Góry rozpocznie się Mszą św. w samo południe, której przewodniczyć będzie bp Krzysztof Włodarczyk.

Od godz. 13 rozpocznie się charytatywna aukcja obrazów. Swoje prace na rzecz Góry przekazały Małgorzata Borsukiewicz i Ewa Czernal-Suliga.  Równocześnie trwać będzie kiermasz talentów: artystycznych, manualnych, kulinarnych i siostrzanych. Swoje talenty zaprezentują również młodsi i starsi artyści oraz tancerze ze Szkoły Tańca Astra. W programie znajdzie się również spotkanie z autorem przewodnika po Górze Chełmskiej ks. Januarym Żelawskim ze Szczecina, recytacja poezji oraz loteria fantowa. Siostry zapewniają, że każdy los wygrywa.

- Pomimo panującej pandemii chcemy spotkać się z wszystkimi, którzy kochają kulturę i naszą Górę. Zapraszamy 12 lipca w najbliższą niedzielę na Górę Chełmską w Koszalinie, z zachowaniem wszelkich ostrożności (2 m odległości i maseczki). Przestrzeń na Górze jest duża i pomieści wszystkich. Czekamy na Was! - zapraszają kustoszki z Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi.

Dzień Kultury dla Góry to inicjatywa, która zrodziła się w związku z wielowiekową tradycją Góry Chełmskiej, będącej od wieków szczególnym miejscem kulturowym w regionie południowego Bałtyku. Celem inicjatywy jest m.in. promocja kultury, jej upowszechnianie poprzez żywy kontakt z dziełami sztuki, aktywne spędzanie czasu wolnego i integracja społeczeństwa lokalnego.