Ruszył I Dźwirzyński Festiwal Piosenki Religijnej "Stopami po wodzie"

Katarzyna Matejek Katarzyna Matejek

publikacja 10.07.2020 09:00

Przy pełnym kościele głębokim tonem góralskiej trombity rozpoczął się koncert w wykonaniu folk kapeli Góralska Hora.

Ruszył I Dźwirzyński Festiwal Piosenki Religijnej "Stopami po wodzie" Grający na cymbałach węgierskich, kontrabasie, altówce i skrzypcach górale z Podhala i Słowacji wystąpili w koncercie "Nutki góralskie o św. Janie Pawle II" . Katarzyna Matejek /Foto Gość

Muzyczna propozycja skierowana do turystów – która ma ich gromadzić w świątyni w lipcowe czwartki – okazała się strzałem w dziesiątkę. 9 lipca kościół pw. Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Dźwirzynie był pełen. Prowadzącej koncert znanej prezenterce Annie Popek, występującej zgodnie z tytułem festiwalu – na boso, udało się ustalić, że bez mała wszyscy słuchacze to przyjezdni z różnych stron kraju.

Grający na cymbałach węgierskich, kontrabasie, altówce i skrzypcach muzycy z Podhala i Słowacji w koncercie "Nutki góralskie o św. Janie Pawle II" zaprezentowali ludowe utwory, które górale wyśpiewali podczas papieskich pielgrzymek do ojczyzny.

W poprzednich latach w kościele odbywały się koncerty muzyki poważnej w ramach Międzynarodowego Festiwalu Organowego. W tym roku melomanów czeka lżejszy repertuar. Prócz Góralskiej Hory wystąpią tu jeszcze Aneta Barcik z programem "Czas Miłosierdzia Bożego", s. M. Katarzyna Mierzejewska z pieśniami uwielbienia i Dave Nilaya z włoskimi piosenkami religijnymi.

– Liczymy na to, że koncerty staną się dobrym przeżyciem ewangelizacyjnym dla ludzi, którzy w wakacje przyjeżdżają nad morze, a zarazem, że będzie to promocja Dźwirzyna – powiedział ks. Marek Żejmo, proboszcz parafii.

Pierwsza edycja festiwalu to zarazem warsztaty organizacyjne dla parafian. Jest ich tu niewielu, parafia liczy 500 osób, a jednak w czasie, gdy większość z nich zajęta jest zawodowo turystyką, zdecydowali się realizować festiwal. Jak zaznacza proboszcz, najtrudniejsze są pierwsze kroki, stąd w tym roku pomagają im w tym członkowie stowarzyszenia Katolicka Inicjatywa Kulturalna z Kołobrzegu. Za rok będą musieli już sobie poradzić sami.

– Dla parafian festiwal jest platformą nauki tworzenia festiwalu od podstaw – wyjaśnia Jacek Pechman z KIK. – Takie działania służą budowaniu wspólnoty. Każdy człowiek ma jakieś możliwości, pomysły, znajomości. Wykorzystując je w dobrym celu, parafianie mogą przekonać się, że we wspólnocie jest siła.

Jak podkreśla proboszcz, to wszystko integruje parafian. Wielu zaangażowało się w przygotowanie wydarzenia. Nawet pieczenie ciast na festyn towarzyszący festiwalowi, pobudza ich do aktywności.

– Pomagamy przy festiwalu i liczymy, że uda się nam zrobić coś dobrego – mówi Krystyna Ciołek, prezes parafialnej Caritas. – Chcemy przyciągać letników do naszego kościoła i pokazać, że warto przyjeżdżać nad morze właśnie do Dźwirzyna.

Patronat honorowy nad festiwalem objął bp Edward Dajczak.