Dzięki Bogu za stworzenie. Niedziela św. Franciszka w Tymieniu

Katarzyna Matejek Katarzyna Matejek

publikacja 04.10.2020 17:00

Psy, koty, świnki morskie towarzyszyły wiernym w Tymieniu podczas pierwszego w parafii Śmiechowo błogosławieństwa zwierząt.

Dzięki Bogu za stworzenie. Niedziela św. Franciszka w Tymieniu Miłośnicy kotów są świadomi cech swoich pupili. - Mój to postrach psów - śmieje się Renata Łuczak, sołtys Strachomina. Katarzyna Matejek /Foto Gość

Wspomnienie św. Franciszka z Asyżu zgromadziło na polowej Mszy św. w Tymieniu wiernych parafii Śmiechów, szczególnie miłośników domowych czworonogów, które po zakończeniu Mszy św. otrzymały specjalne błogosławieństwo.

Niedziela św. Franciszka w Tymieniu to propozycja Caritas diecezji, która trwający od 1 września do 4 października "Czas dla Stworzenia", zainicjowany przez papieża Franciszka, świętuje ją pod hasłem: "Dowody miłości do wody". Podobne spotkania, promujące życie zgodne z zasadami encykliki Laudato si', odbywają się w 11 miejscach w całej Polsce.

Pomysł spodobał się nie tylko Caritas parafialnej w Śmiechowie, która zaprosiła chętnych na modlitwę i piknik do parafialnego Parku św. Franciszka w Tymieniu, ale też zaprzyjaźnione i zaprawione w działaniach ekologicznych środowisko ze Sławoborza, lokalnych producentów zdrowej żywności oraz Nadleśnictwo Karnieszewice.

Liturgii eucharystycznej przewodniczył ks. Tomasz Roda, dyrektor Caritas diecezjalnej, a kazanie na temat znaczenia wody w ujęciu biblijnym wygłosił ks. prof. Janusz Lemański. Wychodząc od znaczenia symboliki wody w kulturze semickiej, biblista wskazał nowotestamentalne znaczenie wody. - Dla nas źródłem nowego życia jest chrzest, w którym zostaliśmy wszczepieni w Chrystusa - powiedział, wskazując, że źródło to bije we wnętrzu każdego chrześcijanina. - Dlatego musimy przychodzić do tego źródła, czerpać, zaczynając od udziału w Eucharystii, która odnawia naszą świadomość, że Chrystus mieszka w nas. To nas umacnia po to, abyśmy po powrocie do domu chcieli tak myśleć, tak patrzeć, tak czynić, jakby to czynił sam Chrystus.

W drugiej części Niedzieli św. Franciszka odbyły się: sadzenie drzew przekazanych na rzecz parku przez Nadleśnictwo Karnieszewice, warsztaty ekologiczne i zielarskie, prezentacje stoisk, piknik.

Jak przekonuje dyrektor Caritas, ekologia i Caritas mają wiele wspólnego. - Papież Franciszek zachęca nas do ekologicznego nawrócenia. To może się wyrażać na różne sposoby, jak niemarnowanie żywności, przetwarzanie używanych produktów, troska o klimat - powiedział ks. Roda. Jak dodał, ta troska dotyka także świata zwierząt. - Czworonogi to nasi ulubieńcy, wielu z nas mówi o nich "przyjaciele". Powinniśmy do nich podchodzić z szacunkiem i ten szacunek pokazywać podczas takich spotkań jak dzisiejsze. To ważne w kontekście niepokojących informacji ze świata, które pokazują ludzi źle obchodzących się ze zwierzętami. My cieszymy się z widoku dzieci i dorosłych, którzy przynieśli swoje pupile na dzisiejsze spotkanie, bo możemy wspólnie dziękować Bogu za stworzenie, które On nam dał.

W domu państwa Rudzkich w Miłogoszczy już od rana dzieci niecierpliwiły się, kiedy zacznie się parafialne wydarzenie - błogosławieństwo zwierząt. Na plac parafialny rodzina przybyła z pupilami - psem Korą i świnkami morskimi Bolkiem i Małą.

- Jesteśmy pierwszy raz na takim spotkaniu - mówi Anna Rudzka. Jak przekonuje, obecność zwierząt zmienia dom i jej dzieci Olę, Wojtka i Szczepana. - Zwierzaki uczą nas okazywać miłość, ale też szacunku wobec nich. A umieć się kimś opiekować, chcieć to robić, to naprawdę jest ogromne szczęście.

Malwina Giełdon, diecezjalny koordynator Caritas Laudato si', podkreśla temat dnia: "Dowody miłości do wody". Jak zauważa, choć podczas Niedzieli z Franciszkiem wody w Tymieniu - w postaci deszczu - nie brakowało, to jednak troska o nią powinna wejść do świadomości Polaków na stałe.

- Rozmawiamy o tym, jak jej nie marnować, jak wspomagać jej retencję, jak ją szanować. Choć zagrożenie suszą dotyczy naszej diecezji mniej niż innych regionów kraju, to jednak chcemy rozpocząć rozmowę na ten ważny temat - mówi koordynatorka i zaprasza na stoiska edukacyjne.

Malwina Giełdon jest przekonana o skuteczności kampanii edukacyjnych. Choć jeszcze dwa lata temu napotykała opór środowisk parafialnych wobec propozycji działań proekologicznych, obecnie coraz więcej osób staje się entuzjastami projektów Caritas Laudato si'. - Początkowo trudno było nam zebrać komplet zespołów parafialnych do projektów. Teraz nie mamy tego problemu, zacieśniamy współpracę z parafiami, szkołami, władzami lokalnymi. Ta idea rozrosła się w naszej diecezji, przerosło to nasze oczekiwania - cieszy się miłośniczka ekologii.

Monika Andrzejewska, prezes Caritas w Śmiechowie, jest dumna z tego, że Niedziela św. Franciszka może się odbyć w parku jego imienia, założonym na terenie kościelnym kilka miesięcy temu. - Miłość do stworzenia to nie jest coś, co dopiero odkrywamy, to przecież jest coś, czego byliśmy nauczeni w dzieciństwie. Dlatego cieszymy się, że możemy się dzielić naszym entuzjazmem z innymi, chociaż początkowo niektórzy wieścili: "Park nie wypali". To wypaliło i jest pięknie - powiedziała pani prezes.