Akt oddania i życie wezwaniem "Totus Tuus" to szkoła Maryi

Katarzyna Matejek Katarzyna Matejek

publikacja 12.10.2020 20:49

W Skrzatuszu odbyło się uroczyste zakończenie ogólnopolskich rekolekcji pn. "Oddanie 33".

Akt oddania i życie wezwaniem "Totus Tuus" to szkoła Maryi Skrzatusz, 12.10.2020. Nabożeństwo "Oddanie 33". Dobre Media (screen)

W sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu odbyła się w poniedziałek uroczysta Msza św. wieńcząca 33-dniowe rekolekcje aktem całkowitego oddania się Matce Bożej, a za Jej pośrednictwem - Jezusowi Chrystusowi. Skrzatuska świątynia jest jedną z wielu, w których w tych dniach odbywają się nabożeństwa podsumowujące rekolekcje podjęte przez wiele osób z różnych stron kraju. Zdalnie łączyli się z wydarzeniem ludzie z całego świata.

Mszy św. w sanktuarium przewodniczył ks. Łukasz Skołud MSF, a koncelebrował ks. Wacław Grądalski, kustosz sanktuarium. Zgromadzili się uczestnicy rekolekcji z północnej części Polski i z zagranicy.

Misjonarz Świętej Rodziny rozpoczął kazanie ukazaniem piękna i oddania miłości matczynej. - Maryja jest dziś posłana przez Boga, bo Krew Chrystusa do wielu ludzi już nie przemawia, bo wielu ludzi wzgardziło ofiarą Jego Krwi - wyjaśniał wybór Maryi przez Boga na pośredniczkę Jego łask. - Maryja pragnie poruszyć nasze serca, byśmy nie zważali na trudy, na boleści, a nawet byśmy byli na nie przygotowani - dodał.

Ks. Skołud pytał zgromadzonych, czy chcą przyjąć cierpienie, którym Bóg ich obdarzy, jak obdarzył wcześniej wielu świętych. - To nie jest tak, że Bóg wyprowadza nas na rzeź. Bóg pragnie naszego szczęścia, ale szczęścia inaczej pojmowanego niż pojmuje je świat, który chce żyć hedonistycznie - zachęcał do wytrwania do końca przy Krzyżu za zbawienie świata i zapewnił o działaniu Matki Bożej w życiu tych, którzy się Jej oddają.

Zachęcał także do dokonywania aktów oddawania Matce Bożej różnych sytuacji dnia codziennego. - Akt oddania i życie wezwaniem "Totus Tuus" jest szkołą Maryi - powiedział.

Na zakończenie Mszy św. zgromadzeni zapalili świece na znak Przymierza Chrztu św. i przed wystawionym Najświętszym Sakramentem wspólnie odczytali akt całkowitego oddania się Matce Bożej.

Projekt "Oddanie 33" oparty jest na duchowości całkowitego oddania się Matce Bożej i na zaleceniach św. Ludwika Marii Grignion de Montfort zawartych w "Traktacie o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny". Zwieńczone w Skrzatuszu rekolekcje rozpoczęły  się 8 września w Gietrzwałdzie - w dniu rocznicy objawień Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Uczestnicy przez 33 dni odbywali ćwiczenia duchowne indywidualnie, korzystając z materiałów dostępnych na fanpage'u projektu. Były nimi rozważania, materiały video z medytacją, transmisje na żywo oraz “rekolekcje dla zabieganych” w wersji skróconej do kwadransa.

Organizatorem Projektu "Oddanie 33" jest Fundacja Tota Tua oraz redakcja “Miłujcie się!”. Projekt jednoczy różne środowiska, ruchy oraz wspólnoty katolickie.