Maryjnie na europejskim festiwalu

Katarzyna Matejek Katarzyna Matejek

publikacja 03.11.2020 18:49

Wystawa prac Marcina Mariaka pt. "Matka Boska w odsłonach" towarzyszy 17. Europejskiemu Festiwalowi Filmowemu "Integracja Ty i Ja" w Koszalinie.

Maryjnie na europejskim festiwalu Barwne prace Marcina Mariaka można oglądać w Galerii Region KBP. Katarzyna Matejek /Foto Gość

Francuskim filmem "Nadzwyczajni" w reż. Érica Toledano i Oliviera Nakache rozpoczął się 3 listopada w Koszalinie Europejski Festiwal Filmowy "Integracja Ty i Ja". Festiwal od 17 lat łączy temat niepełnosprawności ze sztuką filmową i rozmaitymi imprezami towarzyszącymi: wystawami, koncertami, happeningami, warsztatami, debatami, spotkaniami w szkołach i więzieniach, rozmowami z gośćmi specjalnymi. Są nimi osoby z niepełnosprawnością: artyści, sportowcy, żołnierze, podróżnicy, dziennikarze, designerzy.

Mimo hasła tegorocznej edycji - "Włączeni w kulturę" - ze względu na epidemię COVID-19 tradycyjna formuła festiwalu część wydarzeń wyłączyła z programu. Konkurs filmowy oraz projekcje pozakonkursowe odbywają się w kinie Alternatywa, mieszczącym się w budynku Koszalińskiej Biblioteki Publicznej, przy bardzo ograniczonej liczbie osób (do 25 proc. publiczności). Pozostałe wydarzenia - jak spotkania z twórcami czy interesującymi postaciami środowiska osób niepełnosprawnych - ograniczono w znacznym stopniu i odbędą się bez udziału publiczności. Będą natomiast dostępne na festiwalowym Facebooku i kanale YouTube.

Maryjnie na europejskim festiwalu   Dyrektor programowy XVII EFF Dariusz Pawlikowski przedstawił program i zachęcił do śledzenia wydarzeń kulturalnych online. Katarzyna Matejek /Foto Gość

Jak przyznał Dariusz Pawlikowski, dyrektor programowy festiwalu, to, czy wydarzenie w ogóle ruszy, rozstrzygało się wśród gorących dyskusji i do ostatniej chwili. - Spotykamy się w okolicznościach niezwykłych - powiedział na inauguracji EFF. - W ostatnich godzinach podjęliśmy tę decyzję, że jednak festiwal robimy, że chcemy dać radość z oglądania filmów nawet niewielkiej liczbie widzów, a naszym jurorom szansę na ich ocenę. Na to zasługują i twórcy, i miłośnicy dobrego kina.

Do tej pory festiwal pokazał niemal 700 filmów. W tym roku o statuetkę Motyla powalczą 32 obrazy: 14 dokumentalnych, 12 fabularnych i 6 amatorskich. 7 zostanie zaprezentowanych poza konkursem. Oprócz polskich, widzowie obejrzą produkcje filmowe m.in. z Australii, Białorusi, Bułgarii, Danii, Iranu, Izraela, Meksyku czy Słowenii.

- Twórcy przysłali nam filmy z 20 krajów, a przy selekcji bierzemy pod uwagę nie tylko jakość, ale także kryterium geograficzne, ponieważ chcemy zobaczyć, jak niepełnosprawność jest postrzegana w różnych krajach na całym świecie - wyjaśnił D. Pawlikowski. Jak dodał, festiwalowe filmy można oglądać w 50 kinach w całej Polsce.

Od początku festiwalu w Galerii Region zainstalowana jest wystawa obrazów "Matka Boska w odsłonach". Jej autorem jest Marcin Mariak, artysta z niepełnosprawnością z Białogardu. Jest uczestnikiem Warsztatów Terapii Zajęciowej "Szansa", ponadto pracuje w domu, gdzie ma swoje małe pracownie.

Wszystkie prace M. Mariaka są głęboko zanurzone w stylistyce religijnej. Czerpiąc inspirację z praktyk religii katolickiej, tworzy on portrety i rzeźby, szopki bożonarodzeniowe, instalacje. Wykonuje też szaty liturgiczne, wyszywa sztandary. Chętnie prezentuje swoje prace na facebookowym fanpage'u.

Charakterystycznym motywem twórczości białogardzianina są korony maryjne. Jedne powstają jako formy przestrzenne, inne zdobią portrety Matki Bożej, przy czym do ich precyzyjnego namalowania używa farby akrylowej w strzykawce. Tę metodę wymyślił Marek Kopczyński, a młody artysta udoskonalił ją na swój sposób i twórczo wykorzystuje.

Tematem wystawy jest postać Matki Bożej, którą artysta widzi z różnych perspektyw. Ekspozycja prezentuje 17 obrazów. Była już prezentowana w Połczynie-Zdroju, Białogardzie, a niebawem ma wyruszyć do Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, gdzie zawiśnie w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Teofila Ociepki.