Dzień wolontariusza - w diecezji obchodzi go ponad 2 tys. osób

Katarzyna Matejek Katarzyna Matejek

publikacja 05.12.2020 11:47

Blisko 90 tys. osób angażuje się w wolontariat Caritas w Polsce. To 90 proc. wolontariuszy w ogóle. W naszej diecezji akcje charytatywne przeprowadza ponad 2 tys. osób.

Dzień wolontariusza - w diecezji obchodzi go ponad 2 tys. osób Pomaganie to ich specjalność. Wolontariusze Caritas nie szczędzą wolnego czasu, by nieść pomoc tym, którzy w ich środowiskach najbardziej jej potrzebują. Agnieszka Otłowska /Foto Gość

Z okazji obchodzonego 5 grudnia Międzynarodowego Dnia Wolontariusza Caritas Polska dziękuje wszystkim wolontariuszom za ich codzienną pracę i zaprasza na dedykowany im koncert online.

Blisko 100 tys. osób angażuje się w Polsce w wolontariat, z tego ok. 90 tys. osób w prowadzony przez diecezjalne oddziały Caritas. To wolontariusze skupieni zarówno w Parafialnych Zespołach Caritas (jest ich ponad 3,2 tys. w całej Polsce), jak i Szkolnych Kołach Caritas (2,6 tys.). W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej działa 800 wolontariuszy w 160 zespołach parafialnych, zaś w szkołach 1600 wolontariuszy w 120 kołach. To oznacza także zaangażowanie adekwatnej liczby opiekunów kół. W parafiach są to księża proboszczowie, w szkołach - najczęściej katecheci.

Włączają się w ogólnopolskie i lokalne akcje charytatywne, m.in. kwesty, zbiórki żywności, pomoc chorym, ubogim i seniorom, a w ostatnich dwóch latach w długoterminowe projekty ekologiczne. Aktualnie wolontariusze, szczególnie najmłodsi, realizują znacząco mniej akcji niż przed pandemią.

– Na pierwszej linii naszych działań w czasie pandemii jest Wolontariat Kryzysowy. Jednak wciąż nam zależy na budowaniu wolontariatu szkolnego, ponieważ jest to służba w duchu prawdziwej Caritas i ważne, żeby tę postawę kształtować od najmłodszych lat – mówi Krystian Linnik.

Caritas kształtuje w najmłodszych postawę miłosierdzia, zresztą nie tylko wobec ubogich i potrzebujących, ale i tych, którzy się o nich troszczą - powiedział nawiązując do najnowszej akcji pn. "Kartka dla medyka", polegającej na przygotowaniu przez młodzież kartek z życzeniami świątecznymi dla pracowników służby zdrowia.

Jak dodaje, mimo pandemii niektóre koła Caritas zrealizowały pojedyncze akcje, jak np. "Zapałka nie ogrzeje". Część akcji niestety się nie odbyła, część została przeniesiona na czas po pandemii np. akcja "Drzewko dla Rwandy". - Ale nie zamierzamy z tych dobrych akcji rezygnować, bo np. udana w ubiegłym roku akcja na rzecz Rwandy to sukces wolontariatu szkolnego. Chcemy w Dniu Wolontariusza przypomnieć naszym wolontariuszom, ile dobra potrafią wskrzesić w swoich środowiskach i zmobilizować ich do działań w takim zakresie, jaki obecnie jest możliwy - wyjaśnia K. Linnik.

Wolontariat w Polsce, jak podają badania CBOS, rozwija się z roku na rok. Potrzebę pomagania innym częściej zauważają kobiety (75 proc.) niż mężczyźni (65 proc.) oraz mieszkańcy miast powyżej pół miliona mieszkańców (83 proc.) i badani z wykształceniem co najmniej średnim (75 proc.).