Nakręć ekofilmik i wygraj powerbank

Katarzyna Matejek Katarzyna Matejek

publikacja 08.01.2021 10:05

Każdy uczeń może wziąć udział w filmowym konkursie Caritas i przy okazji zainteresować się jej proekologicznymi działaniami.

Nakręć ekofilmik i wygraj powerbank Dla uczniów SP w Dąbkach nauka obsługi mierników czystości powierza to pożyteczna umiejętność i... frajda. Małgorzata Miszczuk

Caritas finalizuje drugą edycję Diecezjalnej Mapy Zanieczyszczeń. To akcja podjęta przez uczniów 21 szkół, polegająca na pomiarach czystości powietrza i tworzeniu mapy na podstawie zebranych danych. Na mapie dostępnej na stronie Caritas Laudato si', uczniowie i nauczyciele zamieszczają wyniki pomiarów czystości powietrza, informując w ten sposób o jego stanie w okolicy. Można je śledzić TUTAJ, klikając w odpowiedni ośrodek pomiarowy.

– To druga edycja cieszącego się zainteresowaniem projektu Laudato si'. W porównaniu do pierwszej wzięło w niej udział więcej placówek i zróżnicował się ich przekrój: doszły szkoły średnie, specjalne oraz przedszkola. Dzięki temu nasze pomiary sięgają do wszystkich stron diecezji: od Koszalina przez Słupsk, aż po Krzyż Wielkopolski – wyjaśnia Malwina Giełdon, diecezjalny koordynator Laudato si'.

Obecnie Caritas w ramach tego programu ogłosiła konkurs skierowany do wolontariuszy szkolnych Caritasów, a także do wszystkich uczniów z diecezji. W filmowym konkursie można wygrać solarne powerbanki i gadżety związane z projektem. Zadaniem jest przygotowanie krótkich (maksymalnie 59-sekundowych) filmików zawierających ekoporadę, którą można wprowadzić w życiu codziennym (np. używanie toreb wielorazowych, zakup ubrań używanych itp.). Zgłoszenia przyjmowane są do 15 stycznia (piątek) do godz. 15. Można je przesyłać na adres mailowy: mgieldon@caritas.org.pl, na fanpage Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej oraz na konto Caritas na instagramie: caritaskoszalin

– Chcemy poszerzyć grono uczniów zainteresowanych naszymi działaniami. Widzimy, że to zainteresowanie jest spore, liczba uczestników w poprzednim, artystycznym, konkursie, przerosła nasze oczekiwania – ocenia koordynatorka. – Chcemy to kontynuować.

Ponadto w ramach Diecezjalnej Mapy Zanieczyszczeń w szkołach odbyły się katechezy na temat encykliki papieża Franciszka "Laudato si'". Każda szkoła otrzymała kilka egzemplarzy encykliki, które trafiły do szkolnej biblioteki.

Nakręć ekofilmik i wygraj powerbank   Uczniowie SP nr 1 w Szczecinku mierzą parametry powietrza w pobliżu swojej szkoły. Alicja Jankowska

Jak ocenia Malwina Gieldon, projekt – ze względu na pandemię i nieobecność uczniów w szkołach – jest realizowany w ograniczonym zakresie, np. w niektórych ośrodkach pomiary wykonywane są raz na kilka dni, a mimo to przynosi efekty. – Widzimy dzięki danym zamieszczanym na mapie, że w porównaniu do wyników uzyskiwanych wiosną w naszym regionie, jakość powietrza jest gorsza. Prawdopodobnie powodem są zanieczyszczenia spowodowane paleniem w piecach węglowych i lokalnych kotłowniach – wyjaśnia. Jak dodaje, główną wartością projektu jest jednak zainteresowanie dzieci i młodzieży z chrześcijańską wizją ekologii.