Święcenia biskupie byłego proboszcza z Wałcza

Karolina Pawłowska Karolina Pawłowska

publikacja 24.01.2021 13:29

Podczas wczorajszych uroczystości ks. Arkadiusz Trochanowski, były dziekan koszaliński i proboszcz parafii w Wałczu, został wyświęcony na biskupa nowej eparchii olsztyńsko-gdańskiej.

Święcenia biskupie byłego proboszcza z Wałcza 23 stycznia, uroczystość święceń biskupich i wprowadzenie nowego biskupa do cerkwi katedralnej. Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

Uroczystości w olsztyńskiej katedrze greckokatolickiej przewodniczył arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

W homilii podkreślał, że droga do utworzenia nowej eparchii była uświęcona męczeństwem, łzami wygnańców przesiedlonych z domów w ramach akcji "Wisła" w 1947 r.,  niesamowitymi wysiłkami przeciwstawienia się komunistycznym represjom oraz żmudną pracą w organizowaniu naszego życia duchowego i kulturalnego na tych terenach.

- Wyrażamy naszą synowską wdzięczność Ojcu Świętemu papieżowi Franciszkowi za to, że pobłogosławił decyzję synodu biskupów naszego kościoła i ogłosił utworzenie tej eparchii. Utworzenie nowej eparchii jest uznaniem dojrzałości tego Kościoła - mówił metropolita Szewczuk.

Eparchia olsztyńsko-gdańska jest jedną z trzech diecezji greckokatolickich w Polsce.

- Ona potrzebuje pasterza, potrzebuje biskupa, który będzie jednocześnie jednoczył i będzie też dobrym ojcem dla tych wszystkich wiernych, duchowieństwa, zakonników i sióstr zakonnych – przyznaje bp Arkadiusz Trochanowski, pierwszy biskup eparchii olsztyńsko-gdańskiej.

Urodził się w łemkowskiej rodzinie przesiedleńców z akcji „Wisła” w 1973 roku w Szprotawie w województwie lubuskim. Święcenia otrzymał z rąk bp. Włodzimierza Juszczaka 29 lipca 2000 r. we Wrocławiu. W tym roku został wikariuszem w parafiach we Wrocławiu, Środzie Śląskiej, Oławie, Oleśnicy, Jeleniej Górze i Wałbrzychu.

Proboszczem w parafiach w Wałczu i Szczecinku został mianowany w 2001 r. Rok później uzyskał tytuł licencjata kościelnego w dziedzinie teologii, a w 2012 r. obronił doktorat z ekumenizmu na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Wraz z ustanowieniem nowej eparchii (diecezji), papież Franciszek wyodrębnił także nową eparchię wrocławsko-koszalińską. Kościół greckokatolicki w Polsce oficjalnie liczy około 60 tysięcy wiernych, przede wszystkim osób pochodzenia ukraińskiego. Najwięcej jest ich w województwach warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim.