Zmarł ks. Kazimierz Bednarski

Katarzyna Matejek Katarzyna Matejek

publikacja 07.02.2021 10:24

W niedzielny poranek zmarł ks. prał. Kazimierz Bednarski, proboszcz koszalińskiej parafii pw. Ducha Świętego.

Zmarł ks. Kazimierz Bednarski Ks. prałat Kazimierz Bednarski. Karolina Pawłowska /Foto Gość

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. prał. Kazimierza Bednarskiego odbędą się w piątek 12 lutego w Koszalinie.

  • 10.00 - wystawienie trumny z ciałem w kościele pw. Ducha Świętego i modlitwy przy zmarłym
  • 11.00 - Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem bp. Edwarda Dajczaka.

Po Mszy św. ok. godz. 12.30 dalszy ciąg uroczystości na cmentarzu komunalnym w Koszalinie. Ciało śp. ks. prał. Kazimierza Bednarskiego spocznie w kwaterze kapłańskiej niedaleko kaplicy.

Uroczystości odbędą się w reżimie sanitarnym, tzn. że do kościoła może wejść ok. 100 osób. Msza będzie transmitowana przez Dobre Media i TV Max Koszalin. Na samym cmentarzu nie ma ograniczeń co do liczby osób.

Dlatego też, aby umożliwić pożegnanie Księdza Proboszcza większej liczbie osób, podajemy program wydarzeń, które poprzedzą piątkowy pogrzeb.

Wtorek

  • godz. 17.30 - Różaniec

Środa

  • godz. 17.30 - Różaniec
  • godz. 18.00 - Msza św. w intencji śp. ks. Kazimierza Bednarskiego, na którą zapraszamy szczególnie wszystkich członków grup parafialnych i parafian.

Czwartek

  • godz. 9.00 - Msza pogrzebowa dla Szkoły Katolickiej - przewodniczy bp Krzysztof Włodarczyk
  • godz. 15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego
  • godz. 19.00  Wystawienie trumny w kościele i Różaniec
  • godz. 19.30 - Msza pogrzebowa dla księży z dekanatu Koszalin (zapraszamy na tę Mszę Świętą również parafian).

Ks. Kazimierz Bednarski (ur. 10.03.1948, wyśw. 9.05.1976) pochodzi z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Nowej Brzeźnicy (archidiecezja częstochowska). Wyświęcony 9 maja 1976 r. w Białogardzie w kościele Mariackim przez bp. Ignacego Jeża. 1 czerwca 1976 r. mianowany wikariuszem w Karlinie, natomiast 16 maja 1978 r. przeniesiony na równorzędne stanowisko w parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Drawsku Pomorskim. 28 grudnia 1979 r. został pierwszym zarządcą nowo utworzonej samodzielnej wikarii parafialnej w Suliszewie. 18 czerwca 1980 r. skierowany do Koszalina w celu budowy nowego kościoła na Osiedlu Północ. Aby umożliwić to zadanie dodatkowo, 12 sierpnia 1980 r., został mianowany wikariuszem parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Koszalinie, z której 4 listopada 1980 r. została wydzielona nowa parafia pw. Ducha Świętego. Ustanowiony pierwszym proboszczem nowej parafii 4 listopada 1980 r.

Na przestrzeni lat sprawował różne funkcje w diecezji, m.in.: diecezjalnego referenta duszpasterstwa młodzieży żeńskiej; kanonika honorowego kapituły kolegiackiej w Kołobrzegu, członka Komitetu Diecezjalnego VI Światowego Dnia Młodzieży i diecezjalnej komisji II Polskiego Synodu Plenarnego.

Od 1 marca 2009 r. do 25 sierpnia 2011 r. był administratorem nowej parafii pw. bł. Teresy z Kalkuty w Koszalinie. Od grudnia 1993 r. jest kapelanem honorowym Ojca Świętego – prałatem. W latach 2008-2011 był dziekanem dziekanów diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Był również współorganizatorem wizyty św. Jana Pawła II w Koszalinie w 1991 r. oraz powierzono mu opiekę duszpasterską nad rzemieślnikami w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

5 listopada 1996 r. na Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu obronił rozprawę doktorską pt. „Motywy biblijne powieści Jerzego Andrzejewskiego "Bramy Raju”. Budowniczy ośrodka parafialnego (kościół, plebania, dom parafialny, klasztor sióstr felicjanek, dwa budynki szkół katolickich, sklep parafialny, apteka parafialna i boiska sportowe) pw. Ducha Świętego w Koszalinie, założyciel i dyrektor Szkół Katolickich im. Jana Pawła II w Koszalinie (szkoła podstawowa, gimnazjum i liceum). Katolicka Agencja Informacyjna przyznała mu na początku XXI w. tytuł „Proboszcza III Tysiąclecia” oraz „Proboszcza Roku 2000”.

Wieczny odpoczynek racz dać mu Panie…