Zakończenie nabożeństw fatimskich w Miastku

ks. Wojciech Parfianowicz ks. Wojciech Parfianowicz

publikacja 13.10.2021 22:17

Przez centrum miejscowości przeszła procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej. W modlitwie licznie wzięli udział mieszkańcy.

Zakończenie nabożeństw fatimskich w Miastku Procesja fatimska w Miastku. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

Nabożeństwo w parafii pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Miastku rozpoczęło się Różańcem, po którym uczestnicy, niosąc figurę fatimską, przeszli ulicami miasta w procesji maryjnej. Towarzyszyła im orkiestra dęta z Zapcenia.

Po procesji Eucharystię odprawił ks. Dariusza Jastrząb.

W homilii przypomniał on główne myśli przesłania Matki Bożej z Fatimy. - Ważne są dla nas Jej pierwsze słowa, które wypowiedziała wtedy do dzieci. Ważne są one szczególnie w kontekstach różnych zagrożeń, których doświadczamy, np. związanych z pandemią. Ona wtedy powiedziała im: "Nie bójcie się!" - przypomniał ks. Jastrząb. - Mówiła także: "Odmawiajcie codziennie Różaniec, aby uzyskać pokój dla świata i koniec wojny" - dodał kaznodzieja, wskazując, że nie chodzi tylko o wojny, które toczyły się w tamtych czasach, ale także o różnego rodzaju niepokoje współczesne, których każdy doświadcza także w swoim życiu.

Przywołując kolejną prośbę Matki Bożej, dotyczącą konieczności pokuty i zadośćuczynienia za grzechy ludzkości, ks. Jastrząb, wyjaśniał: - Mam wrażenie, że czasami nie rozumiemy, na czym to zadośćuczynienie ma polegać. Z pomocą przychodzi nam s. Łucja, jedna z widzących. Według niej niekoniecznie musi ono polegać na surowym umartwianiu się. Jak pisze: "Pokuta, o którą prosi Bóg jest następująca - prowadzić życie sprawiedliwe, zgodne z Bożymi przykazaniami, ze wszystkiego czynić ofiary i składać je Bogu".

- Dzisiejszy człowiek jest bardzo roszczeniowy. Wszyscy czegoś żądają, natomiast nie jest łatwo zapomnieć o sobie. Ofiarą jest natomiast poczucie zobowiązania wobec innych. Jest nam zadana codzienność. To w niej kryje się owo zadośćuczynienie. Spełniamy prośbę Matki Bożej z Fatimy, kiedy w momencie pokusy, jakichś trudności, innymi słowy - próby, pozostajemy wierni Ewangelii - przekonywał ks. Dariusz Jastrząb.

Od maja do października, każdego 13. dnia miesiąca, w wielu miejscowościach diecezji odbywały się nabożeństwa fatimskie. Na zakończenie cyklu, czyli 13 października (ostatni dzień objawień) niektóre parafie, podobnie jak w Miastku, zorganizowały spotkania modlitewne oraz procesje.