Wszystko się kręci wokół urodzin. Diecezjalna Pielgrzymka Ruchu Światło-Życie

Katarzyna Matejek Katarzyna Matejek

publikacja 11.11.2021 18:43

Dorośli i młodsi oazowicze spotkali się w Koszalinie w 100.l rocznicę urodzin swojego założyciela.

Wszystko się kręci wokół urodzin. Diecezjalna Pielgrzymka Ruchu Światło-Życie W rozmowie z ks. Wojciechem Parfianowiczem Tomasz Terlikowski ukazał ks. Blachnickiego jako kluczową postać Kościoła w Polsce. Katarzyna Matejek /Foto Gość

Przypadającą w marcu 100. rocznicę urodzin założyciela Ruchu Światło-Życie ks. Franciszka Blachnickiego młodsi oazowicze, członkowie oazy dorosłych i Domowego Kościoła świętowali w formie diecezjalnej pielgrzymki. 11 listopada na kilkugodzinne spotkanie w murach Seminarium Duchownego w Koszalinie przybyło ok. 300 osób.

- Wszystko się kręci wokół urodzin ks. Blachnickiego - mówi Małgorzata Kasprowicz z diakonii komunikowania społecznego. Toteż diakonia ewangelizacji zaprosiła oazowiczów na spotkania w grupach, zapoznając ich z życiorysem założyciela Ruchu w formie quizu. Młodsze dzieci wyprawiły ks. Blachnickiemu urodziny, przygotowując m.in. symboliczny tort i laurki. Dorośli spotkali się z gośćmi specjalnymi dnia, którzy przybliżyli im jego sylwetkę.

Ksiądz Dawid Hamrol, diecezjalny moderator RŚŻ, jest przekonany, że spośród wielu charyzmatów ks. Blachnickiego obecnie szczególnie potrzebne jest oazie rozpoznawanie znaków czasu. - Tak, jak on potrzebujemy wiedzieć, w co należy się angażować. I umieć jak on podjąć działanie, ale też zrezygnować z niego, jeśli trzeba zmienić kierunek. To wymaga zasłuchania w Boga i zawierzenia Mu. Ksiądz Blachnicki przeżył ten życiowy przełom w celi śmierci - przypomina kapłan.

Sylwetkę kandydata na ołtarze przybliżył dorosłym oazowiczom Tomasz Terlikowski, autor książki "Franciszek Blachnicki. Ksiądz, który zmienił Polskę". W rozmowie z ks. Wojciechem Parfianowiczem, szefem "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego", ukazał go jako kluczową postać Kościoła w Polsce.

- Ksiądz Blachnicki uczy nas profetycznego spojrzenia na Kościół, to znaczy zdolnego do absolutnej krytyki, ale krytyki połączonej z poszukiwaniem dobrych rozwiązań, niekiedy nawet "na wariata". Jego geniusz polegał na tym, że miał on tysiąc pomysłów na tydzień i choć tylko dziesiąta część się udawała, to nadal ta skala jest ogromna - wskazał T. Terlikowski. Dodał do tego umiejętność inkulturacji w działania Kościoła katolickiego rozwiązań duszpasterskich spoza niego, co dostrzegalne jest m.in. w formacji oazowej lat 70. Przy czym temu bogactwu pomysłów towarzyszył zdrowy brak przywiązania do nich. - Gdybyśmy szukali czterech ludzi w Kościele, którzy zmienili Polskę, to ks. Blachnicki na pewno znalazłby się wśród nich - podkreślił publicysta.

Trwającą już dwie dekady wiernością zainicjowanej przez ks. Blachnickiego Krucjacie Wyzwolenia Człowieka podzielili się Katarzyna i Łukasz Hupkowie z Redy. Związany od lat z oazą ks. Aleksander Suchocki, proboszcz parafii w Drozdowie, opowiedział pielgrzymom o swoim młodzieńczym spotkaniu z ks. Blachnickim. - Dla mnie już wtedy było oczywiste, że pójdę do seminarium dlatego, że Ruch Światło-Życie pociągnął mnie do Kościoła żywego. Spotkanie z oazą otworzyło mi okno na Kościół, który nie jest urzędem, lecz komunią wyrażającą się w konkretnej wspólnocie - powiedział proboszcz. - Potem ks. Blachnickiego spotykałem w jego tekstach. One otwierały mi oczy na teologię, eklezjologię, a szczególnie mariologię.

Pielgrzymkę zwieńczyła Msza św. pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Zadarki. W homilii biskup wyraził wdzięczność ks. Blachnickiemu za jego niestrudzone poszukiwanie głębokiej pobożności w miejsce niezakorzenionej obrzędowości i obyczaju. Dlatego pytał zebranych o to, czy znajdują tę głębię, czyli królestwo Boże, właśnie w charyzmacie swojego Ruchu. - Nigdy nie powinno z nas zniknąć przekonanie, że słowo Boże to Osoba, to Ktoś, kto pojawia się, gdy my dotykamy tajemnicy drugiego człowieka - powiedział biskup, wskazując, że to doświadczenie ks. Blachnicki zaczerpnął m.in. z najtrudniejszych chwil życia spędzonych w obozach i więzieniach. - To doświadczenie mroku ludzkiej egzystencji sprawiło, że gdy w jego sercu pojawiło się mnóstwo pytań, pojawiło się również mnóstwo odpowiedzi, które dają się streścić w jedno: Jezus Chrystus.

Na zakończenie Mszy św. ogłoszono nowe pary rejonowe Domowego Kościoła.