Wydarzyło się w 2021 roku

red.

publikacja 31.12.2021 11:57

Co ważnego zdarzyło się w tym roku w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej? Oto nasz wybór wydarzeń.

Wydarzyło się w 2021 roku Henryk Przondziono /Foto Gość

Wybraliśmy 11 - naszym zdaniem - najważniejszych faktów z życia diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej w mijającym roku.

Inna kolęda. Po raz pierwszy na dużą skalę nie odbyły się wizyty kolędowe w domach. Niemal rok trwająca pandemia COVID-19 sprawiła, że w większości parafii duszpasterze nie pukali do drzwi, lecz - zgodnie z zaleceniem ordynariusza diecezji bp. Edwarda Dajczaka - zapraszali wiernych do kościoła na spotkanie w mniejszych grupach - Mszę św., kolędowanie czy indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Niektóre parafie proponowały po liturgii rozmowę dla chętnych na temat spraw parafialnych lub złożenie do skrzynki pytań, uwag czy ważnych informacji. Taka rozmowa odbywała się niekiedy już po powrocie do domu, przez łącza internetowe. Niektórzy duszpasterze zaproponowali tradycyjną wizytę kolędową w tych domach, których mieszkańcy indywidualnie zaprosili ich do domu.

Wydarzyło się w 2021 roku   Niektórzy duszpasterze odwiedzali domy na indywidualne zaproszenie lub błogosławili je z zewnątrz. Łukasz Sianożęcki /Foto Gość

Pięć sesji plenarnych II Synodu Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. W ramach trwającego od 25 lutego 2017 r. II Synodu Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej odbyły się kolejne sesje plenarne komisji tematycznych. Projekty ustaw zaprezentowały w tym roku komisje ds.: mediów, młodych, duchowieństwa, osób konsekrowanych, administracyjnych, kultu Bożego, charytatywnych, ekonomicznych, katechizacji i historycznych. Jak zauważył bp Edward Dajczak, część diecezjalna synodu za sprawą opatrzności Bożej wpisuje się w synod całego Kościoła powszechnego, zapowiedziany przez papieża Franciszka na październik 2022 roku.

Ze względu na pandemię sesje odbyły się zdalnie. Towarzyszyły im, trwając na adoracji Najświętszego Sakramentu, słupskie klaryski.

Wydarzyło się w 2021 roku   Tegoroczne sesje odbyły się za pośrednictwem platformy Google Meet. Katarzyna Matejek /Foto Gość

 

Rok św. Józefa w diecezji. Obchody diecezjalne ogłoszonego przez papieża Roku św. Józefa otworzył bp Krzysztof Włodarczyk w grudniu 2020 r., podczas Pasterki w sanktuarium św. Józefa w Słupsku. 19 marca w tej samej świątyni zawierzył diecezję św. Józefowi bp Krzysztof Zadarko. W kolejnych miesiącach w wielu miejscach odbywały się różne wydarzenia poświęcone Oblubieńcowi NMP.

Wydarzyło się w 2021 roku   Słupsk, 19.03. Bp Zadarko zawierzył diecezję św. Józefowi. Katarzyna Matejek /Foto Gość

Regularne spotkania rozpoczęła męska grupa św. Józefa w Wałczu. W parafii w Strącznie odbyła się dwumiesięczna peregrynacja kopii cudownego wizerunku św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu. W Połczynie-Zdroju ponad 70 rodzin uroczyście zawierzyło się patronowi Świętej Rodziny. W parafii Karlino wierni śpiewem akatystu błagali o pilny remont kościoła filialnego w Lubiechowie, któremu patronuje św. Józef. Rok św. Józefa zwieńczyło specjalne błogosławieństwo, którego udzielił diecezjanom bp Krzysztof Zadarko 8 grudnia, podczas Mszy św. w koszalińskiej katedrze w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP.

Dewastacje. Nie obyło się bez przykrych incydentów. Jednym z nich była dewastacja figury Matki Bożej przy kościele pw. Ducha Świętego w Koszalinie. Nieznani sprawcy dokonali tego w nocy na przełomie marca i kwietnia. Z pomocą parafii przyszła Politechnika Koszalińska, która w swoim Centrum Druku 3D wykonała kopię zniszczonej statuetki.

Wydarzyło się w 2021 roku   Zdewastowana figura przy kościele pw. Ducha Świętego w Koszalinie. ks. Paweł Wojtalewicz

4 września z pobłogosławionej w maju przydrożnej kapliczki w Starych Bielicach skradziono figurkę Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych. Zaledwie kilka miesięcy wcześniej obiekt wznieśli mieszkańcy zainspirowani wezwaniem franciszkanina o. Janusza Jędryszka, by w odpowiedzi na obchodzoną w 2017 r. 500. rocznicę reformacji postawić na Pomorzu 500 kapliczek przydrożnych, przywracając w ten sposób katolicki charakter pomorskiemu krajobrazowi. Staraniem właścicieli posesji w kapliczce umieszczono nową figurkę.

To już 4 dekady WSD. 40 lat temu powstało seminarium w Koszalinie. Przez 40 lat istnienia do jego drzwi zapukało 850 alumnów, a 411 z nich zostało księżmi. Seminarium kierowało 7 rektorów, pracowało w nim 23 prefektów, 13 ojców duchownych, 8 dyrektorów ekonomicznych i 8 wicerektorów, a także dziesiątki wykładowców i pracowników administracyjnych - duchownych i świeckich. Swoją pracę na rzecz WSD świadczyły także siostry zakonne - magdalenki oraz do dziś siostry ze Wspólnoty Dzieci Łaski Bożej.

Wydarzyło się w 2021 roku   Wyższe Seminarium Duchowne w Koszalinie. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

Obecnie w koszalińskim seminarium studiuje 26 alumnów. W skład zarządu wchodzą: rektor, prefekt, dwóch ojców duchownych, dyrektor ekonomiczny oraz moderator i wychowawca roku propedeutycznego w Szczecinku, który działa tam od 8 lat. O wzrost powołań kapłańskich środowisko seminarium zabiega m.in. modlitwą, pieszymi pielgrzymkami (jak majowa z Góry Chełmskiej na Polanowską), spotkaniami dla młodzieży męskiej. Nową formą promocji było otwarcie drzwi seminarium i zaproszenie młodych mężczyzn do przeżycia w nim 24 godzin na próbę.

Dziewczynka pozostawiona przez matkę w oknie życia. 14 czerwca tuż po godz. 11 w koszalińskim oknie życia zadzwonił alarm. Opiekujące się oknem siostry znalazły w nim półtoramiesięczne dziecko. Dziewczynka, po wstępnych badaniach w szpitalu oceniona jako zdrowa, trafiła pod opiekę tymczasowej rodziny zastępczej. Nazajutrz po córkę zgłosił się ojciec, twierdząc, że nie wiedział o dramatycznej decyzji matki niemowlęcia, która pozostawiła córkę w oknie życia. Sąd rodzinny zdecydował, że dziecko wróci do rodziców.

Wydarzyło się w 2021 roku   Do tego okna trafiło od 2016 r. troje dzieci - dwie dziewczynki i jeden chłopiec. Katarzyna Matejek /Foto Gość

 

Obcokrajowcy. Coraz szerszą ofertę spotkań duszpasterskich, edukacyjnych i integracyjnych diecezja proponuje cudzoziemcom. Korzystają z niej głównie obywatele Ukrainy i Litwy - ok. 500 osób. Oprócz doradztwa i regularnych szkoleń, organizowanych przez Centrum Wsparcia Integracji działającego przy Caritas diecezji, dużą uwagę poświęcono dzieciom.

Wydarzyło się w 2021 roku   Koszalin, 12 czerwca. Na spotkanie przy ukraińskiej muzyce i grillu przybyli głównie mieszkańcy Ukrainy. Katarzyna Matejek /Foto Gość

W lutym ruszył kurs języka polskiego dla 20 dzieci, głównie ukraińskiego pochodzenia, z Koszalina i okolic. W czerwcu z okazji Dnia Dziecka ponad 100 obcokrajowców - rodziny z dziećmi - wzięło udział w integracyjnym pikniku na terenach zielonych przy koszalińskim CEF. Natomiast u progu roku szkolnego obdarowano kilkadziesiąt dzieci z Ukrainy, jak również dzieci z rodzin polonijnych mieszkających na Litwie i Ukrainie, wyprawkami szkolnymi. Przed Bożym Narodzeniem dzieci cudzoziemców poznawały polskie tradycje świąteczne.

Pustelnie otwarte. 29 czerwca bp Dajczak poświęcił kaplicę w pustelni będącej filią koszalińskiego Domu Miłosierdzia Bożego oraz przyjął profesję zakonną pierwszej z sióstr Miłosiernego Pana. Pustelnia rozbudowuje się nadal w pobliżu miejscowości Kołtki pod Białym Borem. Na 11 hektarach, z dala od cywilizacji, między polami i lasami powstają eremy - miejsca duchowego odpoczynku dla wszystkich, którzy chcą odpocząć przy Bogu. To pierwsze takie miejsce, do którego będą mogli przybywać na indywidualne rekolekcje w ciszy osoby konsekrowane i świeccy.

Wydarzyło się w 2021 roku   Kaplicy w Kołtkach patronuje Serce Pana Jezusa. Karolina Pawłowska /Foto Gość

Kilka miesięcy wcześniej mniejszą, pojedynczą pustelnię udostępnili do użytku zarówno duchownych, jak i świeckich franciszkanie z Góry Polanowskiej. Erem stojący u stóp pustelni Matki Bożej Bramy Niebios znajduje się na terenie gospodarstwa zakonnego jako samodzielny budynek na indywidualne rekolekcje.

Bp Krzysztof Włodarczyk biskupem bydgoskim. Papież Franciszek mianował bp. Krzysztofa Włodarczyka - od 2016 r. pełniącego funkcję biskupa pomocniczego diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej - biskupem bydgoskim. Komunikat o nominacji opublikowała 21 września Nuncjatura Apostolska w Polsce. Za jego posługę w naszej diecezji wierni dziękowali mu na liczne sposoby, uroczyście zaś podczas Mszy św. 30 września w koszalińskiej katedrze.

Wydarzyło się w 2021 roku   Koszalin, 30 września. Bp Włodarczyk po Mszy św. przyjął podziękowania od zgromadzonych w katedrze. Katarzyna Matejek /Foto Gość

W pierwszych słowach po nominacji nowy biskup bydgoski powiedział: "Wychodzę z nadzieją, ponieważ mam doświadczenie dobrego modelu Kościoła. To, czego uczyłem się przy biskupie Edwardzie, szukania metod dotarcia do człowieka, to wszystko zbieram i zapisuję jako gotowe wzorce. Bardzo miłuję tę diecezję i będę ją niósł w swoim sercu" - zapewnił. Ingres bp. Włodarczyka do katedry pw. Świętych Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy odbył się 13 listopada.

Korony materialne i duchowe na jubileusz diecezji. Jubileusz 50-lecia diecezji, który przypada 29 czerwca 2022 r., otworzył bp Edward Dajczak podczas wrześniowej Diecezjalnej Pielgrzymki do Skrzatusza. Na uroczystość jubileuszową szykowane są dla Matki Bożej Bolesnej zewnętrznie korony. Osobiste przygotowanie do jubileuszu realizują także sami wierni.

Wydarzyło się w 2021 roku   Świeca ma przypominać w parafiach o zbliżającym się jubileuszu diecezji. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

Według wskazań pasterza diecezji zawartych w specjalnym folderze, przygotowują oni duchowe korony dla Maryi składające się z dobrych uczynków, modlitw, ofiar, pokuty, działań charytatywnych i ewangelizacyjnych. Przedstawiciele parafii odebrali od biskupa jubileuszowe świece, które umieszczono w kościołach na znak wspólnego diecezjalnego świętowania.

Ad limina apostolorum. 10 października biskupi Edward Dajczak i Krzysztof Zadarko udali się do Rzymu z drugą grupą polskich biskupów na wizytę ad limina apostolorum. Wcześniej przygotowany został specjalny raport o stanie diecezji, obejmujący różne dziedziny działalności lokalnego Kościoła, który został przesłany do Watykanu.

Wydarzyło się w 2021 roku   18.10. Bp Dajczak na konferencji prasowej po powrocie z Rzymu. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

W kontekście sytuacji w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej bp Dajczak poruszał w Rzymie sprawy związane z większym włączeniem świeckich w różnego rodzaju posługi. Rozmawiano o sytuacji seminariów duchownych i zmniejszającej się liczbie formujących się w nich kleryków. W Kongregacji ds. Biskupów omawiano także kwestię związaną z potrzebą biskupa pomocniczego w naszej diecezji po odejściu do Bydgoszczy bp. Włodarczyka. Podczas wizyty dotykano również spraw trudnych, np. związanych z nadużyciami seksualnymi duchownych wobec małoletnich.