O camino na pustelni

Karolina Pawłowska Karolina Pawłowska

publikacja 04.01.2022 12:44

27 stycznia gościem na Świętej Górze Polanowskiej będzie ks. prof. Piotr Roszak, specjalista od pielgrzymowania jakubowego. Tym razem, zwykle dostępne wyłącznie dla panów, spotkanie otwarte będzie również dla pań.

O camino na pustelni Plakat zapraszający na spotkanie. Archiwum organizatora

Mężczyźni Pustelni i Pielgrzymi Przyjaciele Pomorskiej Drogi Świętego Jakuba zapraszają na Mszę Świętą i otwarte spotkanie poświęcone tematyce duchowości pielgrzymiej, kultu św. Jakuba Apostoła i jego przejawów.

- Zapraszamy do odkrywania fenomenu pielgrzymowania szlakami jakubowymi przez pryzmat spotkania z samym sobą, własną słabością, wiarą i Bogiem. To także spotkania osób, kultur i tradycji - zachęca Elżbieta Rosiak, ambasadorka i certyfikowana opiekunka jednego z etapów Pomorskiej Drogi Świętego Jakuba.

Pomorskie camino to odtworzony średniowieczny szlak wiodący z Kretyngi na Litwie do Rostocku w Niemczech i dalej, do grobu apostoła w Hiszpanii. 

- Chcemy, żeby jak najwięcej osób dowiedziało się, jaki skarb i duchowe dobrodziejstwo mamy tuż za własnym progiem, bo choć Pomorska Droga Świętego Jakuba istnieje od dłuższego czasu, wciąż mało się o niej mówi i z niej korzysta. Często też słyszymy pytanie: ale od czego zacząć? Takie spotkania będą na nie odpowiedzią przekonującą, jak niewiele trzeba, żeby zostać pielgrzymem jakubowym - mówi Ela Rosiak, zapraszając na spotkanie z ks. Piotrem Roszakiem, największym specjalistą Camino de Santiago w Polsce - zarówno w teorii, jak i w praktyce. Ma na swoim koncie wiele publikacji naukowych oraz przewodników o tej tematyce oraz wiele przemaszerowanych na camino kilometrów.

Kierownik Pracowni Szlaku św. Jakuba przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, przewodniczący Rady Programowej ds. Rozwoju Szlaku św. Jakuba w woj. kujawsko-pomorskim i organizator Parlamentu Jakubowego będzie gościem we franciszkańskiej pustelni na Świętej Górze Polanowskiej 27 stycznia o godz. 18.

Odbywające się w każdy ostatni czwartek miesiąca spotkania zazwyczaj przeznaczone są wyłącznie dla mężczyzn. Tym razem jednak, jak podkreślają organizatorzy, mogą w nim wziąć udział również panie.