Być ludźmi jedności

Karolina Pawłowska Karolina Pawłowska

publikacja 26.01.2022 11:51

Biskup Krzysztof Zadarko przewodniczył Mszy św. kończącej Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Być ludźmi jedności Modlitwie w intencji jedności przewodniczył bp Krzysztof Zadarko. Karolina Pawłowska /Foto Gość

Materiały i modlitwy na tegoroczny Tydzień Ekumeniczny przygotowała Rada Kościołów Bliskiego Wschodu. Jak podkreślał przewodniczący Eucharystii w darłowskim kościele Mariacki bp Krzysztof Zadarko to region, gdzie od lat nieprzerwanie toczą się konflikty zbrojne.  

- Tam na Wschodzie dzieją się rzeczy tragiczne. Od 11 lat toczy się w Syrii wojna, choć telewizja nie pokazuje już strzelających do siebie ludzi, wysadzanych domów. Wojna trwa ze wszystkimi jej skutkami, z biedą, nieszczęściem rodzin - mówił przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek KEP.  

Wschodni chrześcijanie zaproponowali, by tematem przewodnim tegorocznej modlitwy o jedność były słowa z Ewangelii Mateusza „Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon”.   

- Chciałbym prosić Boga o łaskę naśladowania tych ludzi, którzy wiedzeni uczciwością rozumu i prawością sumienia, umieli się potkać. Spotkać się między religiami, naukami, kulturami. Nie tylko w swoim gronie, nie tylko z tymi, którzy są nam życzliwi, ale także z drugim człowiekiem, który jest dla nas obcy - podkreślał bp Zadarko.  

Jak zauważył nad całym Bliskim Wschodem słychać dzisiaj głos Herodów i krzyk mordowanych ludzi. Tak jak dwa tysiące lat temu Bóg przemówił przez uciekającą przed pogromem Świętą Rodzinę, tak dzisiaj przemawia przez imigrantów i uchodźców uciekających z piekła.  

- Nie wiemy, czy ci, którzy gościli Świętą Rodzinę u siebie, rozpoznali w dziecku Boga. Wiemy jednak, że obcy ocalili ich życie - mówił bp Zadarko i zachęcał, by modlitwa w intencji jedności była również wołaniem za tych, którzy szukają schronienia wśród ludzi o odmiennych kulturach i przekonaniach religijnych.  A także, by być w tym spotkaniu wiarygodnymi świadkami Chrystusa.  

- My też jesteśmy dzisiaj konfrontowani z przybywającymi obcymi. Czy przychodząc do nas, do katolickiego kraju, zobaczą w nas ludzi promieniujących dobrocią, serdecznością? Czy znajdą wśród nas źródło jedności, pokoju? Czy usłyszą słowa Ewangelii? Zobaczą rękę wyciągniętą z chlebem, szklanką herbaty, lekami? - pytał hierarcha.  

- Nasz szacunek dla drugiego człowieka nie jest tylko kwestią dobrego wychowania i humanitarnej wrażliwości. Płynie z łaski Boga, która znajduje miejsce w sercu człowieka szukającego jedności - dodał bp Zadarko.