"Oddaję siebie!" Święcenia diakonatu

ks. Wojciech Parfianowicz ks. Wojciech Parfianowicz

publikacja 05.06.2022 07:35

4 nowych diakonów podczas wigilii Zesłania Ducha Świętego wyświęcił bp Zbigniew Zieliński. Uroczystość odbyła się w kościele pw. św. Wojciecha w Koszalinie.

"Oddaję siebie!" Święcenia diakonatu Podczas Litanii do Wszystkich Świętych kandydaci leżą krzyżem. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

Do święceń przystąpili klerycy: Maksymilian Atałap i Marek Mazgaj z Koszalina oraz Michał Burzyński z Piły i Ksawery Kalicki z Darłowa.

- Myślałem, że będzie to moment bardzo stresujący, jednak czuję ogromną wolność i radość. Uświadomiłem sobie, że przecież czekałem na tę chwilę 6 lat. Zaczynam dzisiaj nowe życie. Staję się nowym człowiekiem. Oddaję wszystko Chrystusowi - mówi kl. Burzyński na chwilę przed święceniami.

- Kiedy pomyślę nad tym, co się właśnie dzieje, wzrusza mnie to i przerasta. Czuję ogromną radość. Czekałem na ten moment wiele lat. Aby tu dojść, przeszedłem przez życiowe oraz duchowe góry i doliny - mówi kl. Atałap.

- Zostanie diakonem jest dla mnie takim wewnętrznym złączeniem się z Panem Bogiem, zbliżenie się do Niego. Bardzo przeżywam to, że w tym dniu urzeczywistniają się słowa, które wielokrotnie wypowiadałem na modlitwie: "Panie Boże, oddaję się Tobie". To się właśnie dzieje. Nie oddaję Bogu czegoś, ale samego siebie. Oddaję siebie Panu Bogu. Bardzo się z tego cieszę - dodaje kandydat do święceń.

W homilii bp Zieliński zwrócił uwagę m.in. na rolę, jaką w kształtowaniu się powołania do kapłaństwa pełnią zarówno seminarium duchowne, jak i rodzinny dom. Mówił także o obowiązkach oraz wyzwaniach, jakie wiążą się z posługą diakońską.

Na koniec podkreślił jeden z ważnych aspektów życia osoby wyświęconej. - Można być człowiekiem wysokiej duchowości, a dosyć miernej kultury, przynajmniej w wyrazie zewnętrznym. I chociaż świat lubi oceniać człowieka po pierwszych słowach i gestach, bo liczy się dzisiaj doświadczenie pierwszego kontaktu, to nie dając się zwieść tej powierzchownej metodzie współczesnego świata, chcemy dzisiaj podkreślić wartość kultury bycia. Jednym z większych wyzwań dla współczesnego świata - zatomizowanego, rozbitego, odrzucającego istotę miłości miłosiernej - jest często doświadczenie braku osobistej kultury. Nie chodzi tu bynajmniej o miłe słowa czy też o marketingowe zwroty. Chodzi raczej o emanację miłości - powiedział biskup.

Uroczystość święceń odbyła się w wigilię Zesłania Ducha Świętego. Poprzedziła ją konferencja wprowadzająca, którą wygłosił ks. Jarosław Kwiecień, rektor koszalińskiego seminarium.