GOSC.PL
publikacja 25.07.2022 17:31
Rok temu były tu jedynie ukryte w chaszczach śmieci. Własnymi rękoma stworzyli miejsce, w którym może odpocząć ciało i duch. Zainspirował ich apel papieża Franciszka, by dostrzegać obok siebie seniorów.
Powstanie Lasku Bożego Miłosierdzia oraz Zakątka świętych Joachima i Anny zainspirowała myśl o seniorach, ale oba miejsca będą służyć całej wspólnocie parafialnej.
Karolina Pawłowska /Foto Gość
Wchodzących na polanę witają święci dziadkowie, Anna i Joachim. To właśnie pozostający zawsze w cieniu rodzice Maryi będą patronować miejscu dedykowanemu osobom, które często znikają z pola widzenia współczesnego świata.
- Ciężko było znaleźć figurę przedstawiającą dziadków Pana Jezusa, ale udało nam się trafić na taką na południu Polski - cieszy się z ustawionej przy wejściu do Zakątka kapliczki Damian Krysiak.
Prezes parafialnego oddziału Caritas w niedużej parafii w Żydowie z dumą poprawia przepasującą kamienną tablicę wstążkę, którą po Mszy św. przetnie biskup i oficjalnie otworzy stworzone przez nich miejsce.
Do jego powstania zainspirował ich papież Franciszek, ustanawiając Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Wprawdzie spotkania dla seniorów odbywają się w Żydowie od lat, jednak w ubiegłym roku, idąc za podpowiedzią ojca świętego, parafialna Caritas postanowiła zorganizować je w końcu lipca, nie jak dotychczas jesienią.
- Podczas tego wydarzenia oraz w wyniku rozmów z osobami starszymi powstał pomysł stworzenia miejsca spotkania. I tak, z małych rzeczy wykonywanych wielkim sercem, w ciągu niespełna 10 miesięcy powstało piękne miejsce przybliżające człowieka do Boga, a ziarnem są seniorzy, którzy wpisali się w hasło przyświecające tegorocznemu świętowaniu: „Wydadzą owoc nawet i w starości’ - mówi prezes parafialnej Caritas.
Na polanie będą się odbywać spotkania integracyjne, świąteczne biesiady, na których dla każdego znajdzie się miejsce przy stole, gdzie będzie można po niedzielnej Eucharystii wypić z sąsiadami kawę. Odpoczynek dla ducha jest krok dalej, między drzewami. Po przekroczeniu drewnianej bramy z wielkim napisem „Lasek Bożego Miłosierdzia” oddech łapie się w cieniu starych klonów.
- Można tu usiąść, wsłuchać się w niebieskie radio „Cisza”, włączyć program „Przyroda” i posłuchać wiatru w liściach drzew albo 20 symfonii ptaków na cześć naszego Stwórcy i Pana. Przy takiej muzyce zagłębić się w tajemnice Różańca, rozważać Mękę Pańską i uświadamiać sobie wielką miłość Boga do człowieka przy sercu Jezusa - reklamuje Lasek Miłosierdzia ks. Robert Gromek, proboszcz parafii w Żydowie, duszpasterz o artystycznej duszy, dla której wyraz znalazł, przygotowując metaloplastykę zdobiącą głazy wyznaczające kolejne stacje Drogi Krzyżowej.
Widząc ogrom wykonanych prac, aż trudno uwierzyć, że inicjatorom przedsięwzięcia, siedmioosobowemu oddziałowi Caritas i proboszczowi, zajęło to niespełna rok. Sami zakasali rękawy i zaprosili do pomocy parafian.
- Miejsce było bardzo wymagające, zarośnięte, odkopaliśmy je ze sterty śmieci - śmieje się Krysia Olszowy, nie próbując nawet policzyć, ile ton kamieni przenieśli własnymi rękoma.
- Sporo osób się zaangażowało, nie tylko my z Caritas - zastrzega Damian Krysiak. - Nikt nam nie odmówił, kiedy prosiliśmy o pomoc. Angażowali się nawet sami seniorzy, z myślą o których powstawało to miejsce. Mój tata potrafił przychodzić tutaj o 5.00 rano. Nawet kiedy leżał chory, strasznie się martwił, że nie przyjdzie pracować - opowiada.
Znaleźli się też sponsorzy, dzięki którym teren został ogrodzony, a wkrótce powstanie drewniana wiata do biesiadowania w Zakątku świętych Joachima i Anny.
- Zawsze mówimy, że jeśli Pan Bóg będzie chciał, żebyśmy coś zrobili, to i da na to pieniądze. Więc i teraz znaleźli się ludzie gotowi dołożyć się do powstania czegoś, co posłuży nam wszystkim, co da nam wszystkim radość - przyznaje Ela Minda, skarbnik zespołu charytatywnego.
Stworzone przez parafian z Żydowa miejsce pobłogosławił bp Edward Dajczak.
- Ewangelia tłumaczona jest gestem wobec najbliższego człowieka, wielkie słowo „miłość” sprawdza się nie gadaniem o uczuciu do ludzkości, ale pochyleniem się i otwartym sercem do tego, który jest obok mnie. W Ewangelii Mateuszowej, w 25 rozdziale, Jezus mówi słowa, które pewnie dobrze znamy: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, Mnie uczyniliście”. To wszystko, co się tutaj dzieje, co tutaj tworzycie, można w tym jednym zdaniu zamknąć - mówił biskup podczas Mszy św. sprawowanej w Lasku Miłosierdzia na polowym ołtarzu, przywołując apel papieża Franciszka na II Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych o rewolucję czułości w spojrzeniu na człowieka.
- W świecie, który biegnie przed siebie z coraz większą prędkością, takie miejsca są błogosławieństwem. Takie programy, które każą nam się zatrzymać i spojrzeć na siebie nawzajem, to pilna potrzeba chwili - nie ma wątpliwości hierarcha, dodając że dzieło wspólnoty z Żydowa to piękny prezent na urodziny diecezji.
- Niech się od was inni uczą, że trzeba mieć otwarte serce i gotowe do pracy ręce. Będę mówić o was wszystkim, jak można wspólnie działać, bo to dzisiaj nie jest proste - zapewniał.
Po Mszy św. na świętujących seniorów czekały kwiaty i lampka wina oraz przygotowana przez organizatorów biesiada.