Zbawienny kawałeczek. Odpust u klarysek

Karolina Pawłowska Karolina Pawłowska

publikacja 03.08.2022 11:30

Na dwudniowe uroczystości związane z odpustem Porcjunkuli zaprosiły słupszczan do swojego kościoła siostry klaryski.

Zbawienny kawałeczek. Odpust u klarysek Uroczystości odpustowe zakończyła procesja z Najświętszym Sakramentem. Karolina Pawłowska /Foto Gość

Porcjunkula, czyli „kawałeczek”, to niewielka kapliczka pod Asyżem, która dzisiaj mieści się we wnętrzu bazyliki. Według legendy została wybudowana przez pielgrzymów wracających z Ziemi Świętej, wiozących ze sobą grudkę ziemi z grobu Matki Bożej. Zniszczoną kapliczkę odnowił św. Franciszek, nadając jej tytuł Matki Bożej Anielskiej. Otrzymał za to od Maryi szczególną łaskę.  

- Franciszek, jak zwykle, zatroszczył się o ubogich. Kogo wówczas było stać, żeby udać się do Ziemi Świętej albo do Rzymu, żeby uzyskać odpust? Poprosił więc, żeby ten dar otrzymał każdy, kto nawiedzi tę malutką kapliczkę pod Asyżem - przypominał ks. Piotr Ratajczak, proboszcz parafii w Sycewicach, który poprowadził nauki. W kościele św. Ottona w Słupsku, w którym od 75 lat niestrudzenie przed Najświętszym Sakramentem trwają siostry klaryski, przygotowania do odpustu trwały dwa dni.

Zbawienny kawałeczek. Odpust u klarysek   Nauki rekolekcyjne głosił ks. Piotr Ratajczak. Karolina Pawłowska /Foto Gość

Podczas odpustowej Mszy św. rekolekcjonista zwracał uwagę na maryjną duchowość Biedaczyny z Asyżu.

- Maryja co chwila mogłaby pytać „dlaczego?”, ale była żywym „tak” powiedzianym Bogu. Swoim przykładem mówi nam, że najważniejszy jest Bóg. Do świętości zawiodła Ją droga służby - mówił, przytaczając również słowa św. Franciszka, który napisał do braci: „Wielki to wstyd dla nas, sług Bożych, że święci dokonywali wielkich dzieł, a my chcielibyśmy otrzymać cześć i chwałę opowiadając o tym”.

Początkowo odpust zupełny Porcjunkuli można było uzyskać 2 sierpnia wyłącznie w kościele w Asyżu. Później został przyznany świątyniom franciszkańskim, a w 1911 roku papież Pius X rozszerzył przywilej także na wszystkie kościoły parafialne.