Bal świętych w Sławnie

Katarzyna Matejek Katarzyna Matejek

publikacja 28.10.2022 20:04

Skoczne rytmy i zespołowe tańce porwały na miejskim rynku do zabawy świętych i aniołów.

Bal świętych w Sławnie Na rynku zakrólowały tańce do znanych piosenek. Katarzyna Matejek /Foto Gość

Sławeński Bal Wszystkich Świętych rozpoczął się 28 października w kościele Mariackim modlitwą różańcową oraz przedstawieniem życiorysów świętych.

Spotkania wprowadzające w klimat Uroczystości Wszystkich Świętych odbywają się w parafii od 8 lat. Początkowo miały formę marszu świętych połączonego z przejściem na cmentarz, potem spotkanie ze świętymi ograniczyło się do budynku kościoła, a po pandemii przybrało formę balu. Jego istotną częścią jest modlitwa w kościele, a po niej przejście na pobliski plac miejski, gdzie schola parafialna porywa dzieci do tańca ewangelizacyjnego.

– Zawsze rozpoczynamy tę zabawę od modlitwy. W tym roku modlimy się na różańcu, bo spotkanie zbiega się z zakończeniem nabożeństw różańcowych dla dzieci, a trzeba przyznać, że przez cały miesiąc licznie uczęszczały na Różaniec – mówi Jadwiga Choroś, katechetka w SP 3. Podsumowaniem nabożeństw jest konkurs na własnoręcznie wykonany różaniec – wpłynęło na niego 40 prac.

Przygotowanie do balu odbywa się w ramach katechezy szkolnej. – Po pierwsze mówimy dzieciom, że chrześcijanie świętują we Wszystkich Świętych oraz w dzień zaduszny, a nie 31 października, jak to wchodzi w modę w różnych środowiskach – mówi pani Jadwiga. Jak dodaje, ważne jest pokazanie dzieciom właściwych ram tej uroczystości, także dlatego, że część z nich bierze też udział w zabawach Halloween. – Widać jednak, przynajmniej wśród naszych uczniów, że to nie jest tak popularne, natomiast bal świętych podoba się wszystkim: i dzieciom, i rodzicom.

Ewa Witkowska obserwuje swoją roztańczoną córkę Klarę, ciesząc się, że tańce wciągnęły dzieci. Jest świadoma, że i Halloween interesuje najmłodszych, w tym jej córkę, która zaproponowała, by przygotować w domu wydrążoną dynię. – Nie zakazujemy jej tego, ale dajemy do zrozumienia, że przede wszystkim tutaj, w kościele, należy być. I widzę, że dzieci to lubią, nie musiałam Klary zmuszać jej, żeby tu dzisiaj przyszła – mówi pani Ewa.

Ks. Piotr Łowicki podkreśla, że istotnym elementem zabawy jest wiedza o świętych i modlitwa. – Modlitwa i zabawa to magnes, który dzieci przyciąga. I to tutaj na tym balu widać. Chcemy to kontynuować.


Więcej o wydarzeniu będzie można przeczytać w nr. 44/2022 "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego".