Zaczynać od nowa i siać

Katarzyna Matejek Katarzyna Matejek

publikacja 12.11.2022 16:21

W Białogardzie odbyło się pierwsze Forum Charyzmatyczne.

Zaczynać od nowa i siać Mszy św. w sobotę przewodniczył bp Dajczak.

Pierwsze Białogardzkie Forum Charyzmatyczne odbywa się 12 i 13 listopada w hali sportowej Liceum Ogólnokształcącego w Białogardzie. Na dwudniowe spotkanie przygotowane przez diecezjalną Odnowę w Duchu Świętym, a w szczególności jej lokalną wspólnotę "Dzieci Boże" z parafii pw. Narodzenia NMP w Białogardzie, przybyło 240 osób z całej diecezji. W programie znalazły się konferencje, liturgia i modlitwa, w tym o wylanie Ducha Świętego i o uzdrowienie.

Jak wyjaśnia ks. Bogusław Fortuński, diecezjalny koordynator ODS, tematyka forum koncentruje się na osobie Jezusa Chrystusa w odniesieniu do różnych sfer życia ludzkiego.

– Cieszymy się, że możemy przeżywać forum, bo ono nie tylko napełnia mądrością nasze umysły i łączy nas w uwielbieniu Boga, ale pomaga nam w tym, byśmy umieli to potem przekuć w codzienne życie. Chodzi o to, byśmy uczyli się nie zatrzymywać na sobie, ale odkrywać w sobie takie dary, jak choćby gościnność, dawanie innym siebie – powiedział koordynator.

Wśród prelegentów znaleźli się o. Paweł Sawiak SJ, który podjął temat miłości bliźniego i zagrożeń, ks. Radosław Siwiński, który powiedział o bezwzględnym zaufaniu Bogu. Konferencje wygłoszą też Michał Świderski, który podpowie, jak nie poddać się duchowej stagnacji, Michał Frąckowicz, który przypomni, jak wartościowe jest powołanie małżeńskie i cnota posłuszeństwa.

Mszy św. w sobotę przewodniczył bp Edward Dajczak. W homilii poruszył temat owocnego słuchania słowa Bożego, z którego rodzi się ewangelizacja. Przestrzegał, by jej celem nie było nawracanie tłumów, ale wyjście do pojedynczego człowieka, bez założeń, że w jakichś warunkach nie warto podejmować działań.

– Rodzaj ziemi sprawdza się po owocach, po plonie – stwierdził biskup. – W momencie kiedy zasiewamy ziarno, nie mamy pewności, że ta kamienista ziemia nie wyda lepszego plonu niż inna. Trzeba więc mieć odwagę wyjścia do ludzi z Ewangelią, zwłaszcza że w ostatnim czasie, gdy ataki na Kościół się nasiliły, trochę się "przykuliliśmy". Popatrzmy jednak, ile mielibyśmy w sercach pokoju, gdybyśmy na serio przyjęli słowa Jezusa, by siać ziarno wiary; gdyby udało nam się zrozumieć, że naszym jedynym planem i jedyną nadzieją jest ciągle zaczynać od nowa i siać.

Mówiąc, że dramatem jest siewca, który już na starcie, w czasie siewu, jest sfrustrowany, bp Dajczak powiedział, że w wielu miejscach nie wyrosło ziarno, bo z góry oceniono, że tam siać nie warto. – I w taki sposób zmniejsza się plan Boga – przestrzegł hierarcha, ukazując posłanie Jezusa, który szedł do grzeszników, celników, wiedząc, że nie wszyscy się nawrócą, a może nawet niewielu.

– Jak my mamy stać się takimi? I jaka jest szansa, że nie zgniecie nas to wszystko, co nazywamy niepowodzeniem, albo publiczne deklaracje odejścia z Kościoła? Jak to przeżywać, kiedy nasi sąsiedzi już w niedzielę nie wychodzą z domu do kościoła? – pytał pasterz diecezji. Jako receptę zalecił budowanie wieczerników, czyli miejsc, gdzie przy Panu gromadzi się wspólnota uczniów. Za jedno z takich miejsc uznał Białogardzkie Forum Charyzmatyczne.

Jednym z powodów powołania do istnienia Białogardzkiego Forum Charyzmatycznego jest wzrost duchowy i liczebny wspólnoty "Dzieci Boże" działającej od 14 lat w parafii pw. Narodzenia NMP w Białogardzie – gromadzi ona obecnie 30 członków, w tym 14 mężczyzn, co ma znaczenie przy logistyce tego typu przedsięwzięcia.

– Do organizacji forum skłoniło nas spostrzeżenie, że od czasu pandemii wielu ludzi szuka duchowego nauczania w internecie, co więcej, przestało chcieć się spotykać, nawiązywać relacje twarzą w twarz – oceniła Anna Urbanowicz, liderka białogardzkiej wspólnoty. Innym impulsem było wpisanie się w jubileusz 50-lecia diecezji. – Chcemy sobie uświadomić, że tak jak ludzie 2 tysiące lat temu przychodzili do Jezusa, żeby ich uzdrawiał, uwalniał, umacniał, tak samo dziś On czeka na nas, by dokonać cudu w naszym życiu, bo jest On żywym Bogiem, a nie jakąś tradycją czy wyobrażeniem.


Więcej o wydarzeniu będzie można przeczytać w nr. 47/2022 "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego".