GOSC.PL
publikacja 12.01.2023 12:42
Najstarszy ukraiński zespół twórczy znów wystąpił nad Bałtykiem. Od usteckiego kościoła NMP Gwiazdy Morza rozpoczęła się w regionie trasa koncertowa Narodowej Kapeli Bandurzystów Ukrainy.
Organizatorem koncertu w Ustce były Gmina Ustka i Centrum Kultury Gminy Ustka.
Tomasz Horbacz
Koncertują po całym świecie. W repertuarze mają pieśni patriotyczne, powstańcze, dumki, a także szczedriwki oraz kolędy i właśnie z tym świątecznym repertuarem śpiewający bandurzyści i towarzysząca im sopranistka wystąpili w Ustce.
– Bardzo chcieli zaśpiewać także polski kolędy, więc wysłałem im nuty. Wykonali je przepięknie, a niezmiernie wzruszona publiczność włączyła się w to kolędowanie – relacjonuje wydarzenie Aleksander Skórka z usteckiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, organizator koncertów w naszym regionie.
Usteckiej publiczności bandurzystów, czyli muzyków grających na ludowych instrumentach muzycznych, których struny szarpie się palcami lub plektronem, przestawiać nie trzeba było. Poznali ich już w lecie, kiedy w czerwcu po raz pierwszy pojawili się, zachwycając swoimi umiejętnościami i ukraińską muzyką. Ministerstwo Kultury i Sztuki Ukrainy zwróciło się z odezwą do pozarządowych organizacji społecznych z prośbą o organizację koncertów charytatywnych i dziękczynnych. Ustecka LOT podchwyciła temat i zaprosiła Narodową Kapelę Bandurzystów. 55-osobowy męski zespół uznawany jest za fenomen ukraińskiego dziedzictwa kulturowego. Powstał w Kijowie w 1918 roku, a w 1935 roku połączył się z Połtawską Kapelą Bandurzystów. Od ćwierć wieku ma status kapeli narodowej.
– Przez kontakty ze Związkiem Ukraińców usłyszeliśmy o tej fantastycznej kapeli i natychmiast zaprosiliśmy zespół. Zatrzymali się u nas na dłużej, bo pomogłem w przygotowaniu w Ustce bazy, z której bandurzyści mogli jeździć, koncertując po całym Pomorzu: od Gdańska do Szczecina. Współpraca tak pięknie się ułożyła, że zespół zapytał, czy nie zaprosilibyśmy ich również z koncertem świątecznym – opowiada A. Skórka.
I tym razem ustecki kościół NMP Gwiazdy Morza, w którym zaprezentowała się kapela, to początek trasy koncertowej po Pomorzu. Bandurzyści zagrają także w Lęborku, Sławnie, Słupsku, Tychowie, Szczecinku, Bytowie, Bobolicach i Mrzeżynie. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny. Do skarbonek można wrzucać datki, które pomogą walczącej Ukrainie.
– Jeszcze na kwadrans przed koncertem trochę się niepokoiliśmy, czy publiczność dopisze, czy pogoda nie zatrzyma słuchaczy w domach, ale ustczanie nie zawiedli. Kościół był pełen – cieszy się A. Skórka.
Czytaj dalej na kolejnej stronie
Pełne też były puszki, które – choć zapełniały się po brzegi – nie brzęczały. Bandurzyści otworzyli ustczanom nie tylko serca, ale i portfele.
– Trzeba pomagać. Odłożyć na bok zaszłości historyczne, bo one są ważne, ale nie w tej chwili. Teraz po prostu musimy pomóc walczącej Ukrainie – wyjaśnia organizator wydarzenia, chwaląc zarazem sąsiadów. Koncert bandurzystów był również podziękowaniem za ich wielkie serca i pomoc.
Od początku wybuchu konfliktu zbrojnego ustczanie, podobnie jak wielu mieszkańców regionu, ruszyli z pomocą zaatakowanym ukraińskim sąsiadom. Wsiadali w samochody, żeby przywieźć nad morze uchodźców czekających na dworcu w Przemyślu, otwierali swoje domy, dorosłym oferowali pracę, a dzieciom mieszka w placówkach oświatowych.
– Zamieszkali u nas podopieczni z domu dziecka, 200 osobowa grupa spod Kijowa. Wczoraj dzieci spotkały się z zespołem, obdarowując artystów biało-czerwonymi i niebiesko-żółtymi sercami z piernika. Moment był tak wzruszający, że chyba wszyscy w kościele płakali – dodaje A. Skórka.
Organizatorem koncertu w usteckim kościele NMP Gwiazdy Morza były Gmina Ustka i Centrum Kultury Gminy Ustka.
Narodową Kapelę Bandurzystów można w najbliższych dniach usłyszeć również: