O powstaniu wielkopolskim w Koszalinie

Karolina Pawłowska Karolina Pawłowska

publikacja 20.01.2023 13:01

Uszkodzony orzełek, patent oficerski, bagnety, szable i dokumenty. A także repliki mundurów czy broni, po którą sięgali powstańcy wielkopolscy. Wszystko to można zobaczyć na wystawie przygotowanej przez pasjonatów historii.

O powstaniu wielkopolskim w Koszalinie Ekspozycję można oglądać w Archiwum Państwowym w Koszalinie w budynku Archigalerii. Archiwum Państwowe w Koszalinie

Wystawa o jednym z nielicznych zwycięskich polskich zrywów zbrojnych jest dostępna w koszalińskim Archiwum Państwowym. Prezentowane są na niej pamiątki i eksponaty koszalińskich kolekcjonerów oraz pasjonatów historii z Bałtyckiego Stowarzyszenia Miłośników Historii Perun i Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego „Odkrywcy”.

- To dalsza część projektu realizowanego w grudniu, czyli wydarzenia pod nazwą „Polskie drogi do niepodległości 1918- 1920 - Powstanie  Wielkopolskie”. Zaczęło się wieczornicą na Politechnice Koszalińskiej, potem był konkurs internetowy, a teraz prezentujemy wystawę - wyjaśnia Zbigniew Izraelski z BSMH „Perun”.

To oryginalne przedmioty, jak i zrekonstruowane na potrzeby edukacyjne repliki umundurowania czy powstańczego wyposażenia. Na szczególną uwagę zasługuje gablota dedykowana powstańcowi, który po wojnie osiadł w Koszalinie.

- Jak wiemy, wielu powstańców z Wielkopolski po wojnie tu zamieszkało. Jeden z członków naszego stowarzyszenia także jest wnukiem powstańca wielkopolskiego. Na wystawie można zobaczyć m.in. dyplom czy patent oficerski jego dziadka,  Karola Reformata - dodaje Z. Izraelski.

Ekspozycję można zwiedzać indywidualnie lub w grupach zorganizowanych, należy się jednak wcześniej umówić, dzwoniąc do Archiwum pod nr tel. 94 317 03 67. Wystawa będzie dostępna do końca ferii zimowych, czyli do 26 lutego.