Zwrócić poczucie bezpieczeństwa

Katarzyna Matejek Katarzyna Matejek

publikacja 20.02.2023 17:06

Od 22 do 28 lutego odbywa się Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem.

Zwrócić poczucie bezpieczeństwa W konferencji udział wzięli: ks. Łukasz Bikun, dyrektor Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, Mateusz Wagemann - wicewojewoda zachodniopomorski, Piotr Boguszewski - prezes sądu rejonowego w Koszalinie, Adam Niedek - Naczelnik 4 Wydziału Organizacyjno-Sądowego Prokuratury Okręgowej w Koszalinie, Danuta Borsuk-Zawadzka - przedstawiciel okręgowej Izby Radców Prawnych w Koszalinie. Katarzyna Matejek /Foto Gość

Z tej okazji 20 lutego w koszalińskiej delegaturze Urzędu Wojewódzkiego odbyła się konferencja prasowa. Wzięli w niej udział przedstawiciele władzy wojewódzkiej, sądownictwa, radców prawnych, prokuratury oraz diecezjalnej Caritas.

Zagrożeniem dla ofiar czynów zabronionych może być wykluczenie społeczne, negatywny wpływ na sytuację rodzinną i zawodową, poczucie osamotnienia. Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem oferuje bezpłatną poradę prawną i psychologiczną m.in. w sądach, prokuraturach, siedzibach prawniczych. Natomiast w ciągu całego roku takim wsparciem służą na terenie naszej diecezji Punkty Pomocy Pokrzywdzonym prowadzone przez Caritas, działające w ramach sieci takich ośrodków pod auspicjami Ministerstwa Sprawiedliwości.

– Od 20 lat realizowany jest w Polsce Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, aby zwrócić uwagę na prawa, ale też potrzeby osób, które ucierpiały na skutek popełnianych przestępstw – powiedział Mateusz Wagemann, wicewojewoda zachodniopomorski. – Ministerstwo Sprawiedliwości koordynuje ten tydzień, apelując do instytucji, by w tym czasie zwrócić szczególną uwagę na te osoby, jak też udzielić im wsparcia, jakie jest w kompetencji tych instytucji.

– W tym roku Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem łączy się z początkiem okresu Wielkiego Postu, w którym wspominamy to, że Pan Jezus został niesprawiedliwie osądzony i skazany na śmierć. Nie ma naszej zgody na to, by ktoś, kto jest katem, przestępcą, bezkarnie chodził po świecie, sprawiając, że ofiary czują się zagrożone. Dlatego zachęcamy takie osoby: nie bój się, i jeśli jesteś w takie sytuacji, przyjdź do nas po pomoc – apeluje ks. Łukasz Bikun, dyrektor Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.

Na terenie naszej diecezji Caritas prowadzi siedem Punktów Pomocy Pokrzywdzonym – z okręgową placówką w Koszalinie oraz lokalnymi: w Białogardzie, Drawsku Pomorskim, Kołobrzegu, Sławnie, Szczecinku, Wałczu. Każda osoba dotknięta przestępstwem bez względu na płeć, wiek, pochodzenie, niepełnosprawność czy też inne czynniki może tam uzyskać pomoc prawną i psychologiczną, pomoc tłumacza, a także wsparcie finansowe.


Więcej o problemach osób pokrzywdzonych będzie można przeczytać w nr. 9/2023 "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego".