Ruszyły Wielkopostne Spotkania Młodych

Katarzyna Matejek Katarzyna Matejek

publikacja 26.02.2023 08:35

Głównym celem wielkopostnych spotkań w diecezji jest umocnienie młodych w wierze i przekonanie ich: jesteście posłani, by głosić Boga.

Ruszyły Wielkopostne Spotkania Młodych Uczestnicy czuwania klękali na kilka chwil przy krzyżu, dotykali go, niektórzy składali na nim pocałunek. Katarzyna Matejek /Foto Gość

W kościele pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Miastku 25 lutego młodzież zgromadziła się wokół dużego drewnianego krzyża – kopii krzyża Światowych Dni Młodzieży. Wielkopostne Spotkanie Młodych stało się więc dla uczestników czuwaniem przy krzyżu Chrystusa – adoracją, chwilą głębokiej modlitwy, dotknięciem tego znaku, złożeniem na nim pocałunku. Towarzyszył im w tym biskup Krzysztof Zadarko.

Hasłem tegorocznych spotkań jest "Posłani jak Maryja" i nawiązuje ono do tematu Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w sierpniu tego roku w Lizbonie, brzmiącego “Maryja wstała i poszła z pośpiechem”.

– Gromadzimy się wokół prawdy, że wszyscy jesteśmy posłani do głoszenia Ewangelii i zaproszeni do tego, żeby świadczyć o Krzyżu Pana Jezusa i Jego Zmartwychwstaniu – powiedział ks. Andrzej Zaniewski prowadzący czuwanie w Miastku.

Tym razem przygotowaniem do Ewangelii nie były czytania liturgiczne, ale dwa świadectwa mówiące o tym, jak można realizować posłanie w swoim życiu. Pierwsze wygłosił kl. Krzysztof z I roku koszalińskiego WSD – opowiedział o swojej posłudze w domu opieki dla osób starszych i w hospicjum. Małżonkowie Katarzyna i Darek opowiedzieli, w jaki sposób realizują wartości chrześcijańskie w powołaniu małżeńskim. 

W homilii bp Zadarko wskazywał na Maryję, która "wstała i poszła z pośpiechem". – Jeśli słuchamy słowa Bożego, wtedy wszystko się zmienia, nie ma mowy o wygodnictwie, leżeniu, spaniu, odkładaniu rzeczy na później. Wtedy wstajemy i szukamy tego, co mówi do mnie Pan Bóg – przekonywał młodych, którym zarazem uświadamiał grożące im poważne niebezpieczeństwo: bycia pokoleniem narcyzów, egoistów zapatrzonych w samych siebie, bezpośrednio lub za pośrednictwem smartfona. Niestety, jak wykazał biskup, tylko dla dziesięciu procent użytkowników internet jest narzędziem do zdobywania wiedzy o wierze. – Stajemy się zanurzeni coraz bardziej w gigantycznym oceanie, w którym przebywają zarówno rzeczy dobre, jak i wszelkie możliwe brudy – przestrzegał.

Biskup zalecał więc, by młodzi stawiali sobie ważne pytania, a także szukali sposobów uwolnienia się od narcyzmu. Podpowiadał angażowanie się w bezinteresowną pomoc ludziom potrzebującym, a w kontekście przypadającej w tych dniach rocznicy wybuchu wojny w Ukrainie – także cudzoziemcom, uchodźcom. Wspomniał także o Szkolnych Kołach Caritas, które wśród wielu swoich akcji docierają do ludzi będących na marginesie społeczeństwa – najuboższych, osamotnionych, więźniów.

Zwieńczeniem nabożeństwa było namaszczenie olejem z Ziemi Świętej. Symbol krzyża czyniony tym olejem przez kapłanów na czołach uczestników ma przypominać o powszechnym powołaniu do misji. – To nie jest olej sakramentalny, ale znak tego, że jesteśmy posłani jak Maryja – wyjaśnia ks. Zaniewski. Spotkanie było też okazją do zapraszania młodych na ŚDM.

Martyna z Miastka uważa, że przyznawanie się do wiary w Boga jest dzisiaj problemem. – W tych czasach jest to trudne. Chociaż nie kryję się z tym, że wierzę, miałam kilka takich sytuacji, w których trudno było mi się do tego przyznać – mówi nastolatka. Jak dodaje, pomocne w odwadze wiary są modlitwa, nawiązanie osobistego kontaktu z Bogiem, a także takie spotkania jak czuwanie młodzieżowe.

Po pierwszych czuwaniach w Pile i Miastku, następne odbędą się w Połczynie-Zdroju, Szczecinku, Słupsku, Koszalinie i Kołobrzegu.


Więcej o wydarzeniu będzie można przeczytać w nr. 9/2023 "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego".