Potrzebna jest współpraca służb pomocowych

Katarzyna Matejek Katarzyna Matejek

publikacja 17.03.2023 21:24

W Koszalinie odbyło się seminarium nt. kompleksowego wsparcia osób pokrzywdzonych przestępstwem.

Potrzebna jest współpraca służb pomocowych Karolina Gargas opowiedziała o problemach, z jakimi spotyka się w pracy z pokrzywdzonymi. Katarzyna Skuza

Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej zorganizowała 17 marca w Delegaturze Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Koszalinie seminarium pt. „Pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz ochrona ofiar przestępczości domowej”. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele samorządów, służb mundurowych, oświaty, organizacji samorządowych i pomocy rodzinie, a także sędziowie i prokuratorzy.

– Celem było poszerzenie wiedzy na temat pomocy, jaką można uzyskać z Funduszu Sprawiedliwości na terenie województwa zachodniopomorskiego. Słuchacze dowiedzieli się, kto może zostać objęty pomocą, jakie przestępstwa są kwalifikowane w ramach projektu, kim są osoby uprawnione do otrzymania pomocy i w jaki sposób tę pomoc uzyskać, gdzie się zgłosić, w jakim zakresie pomoc jest świadczona, a także jaka jest procedura udzielania pomocy – wymienia Katarzyna Skuza z Caritas.

Przedstawiono również informacje o dotychczasowych działaniach w tym zakresie – od 2018 r. pomoc uzyskało 1500 osób. Zwrócono uwagę na najczęściej pojawiające się przestępstwa, z którymi zgłaszają się osoby pokrzywdzone (przemoc domowa 48,21 proc., niealimentacja 19,80 proc.,  oszustwo 12,91 proc.,  przestępstwa seksualne 7,32 proc., a także kradzież, uszkodzenie ciała, groźby karalne, bójki i pobicia, wypadki komunikacyjne, uszkodzenie mienia). Spotkanie stało się platformą wymiany doświadczeń pomiędzy uczestnikami oraz podjęciem problemów, z którymi się borykają w swojej pracy w związku z przestępczością.

Karolina Gargas z Caritas opowiedziała o problemach, z jakimi spotyka się w pracy z pokrzywdzonymi. Na przykładzie kilku historii, pokazała jak wsparcie uzyskane w ramach projektu wpływa na poprawę ich sytuacji życiowej.

– Podczas spotkania zachęcaliśmy do współpracy wszystkich specjalistów, przedstawicieli prokuratur, sądów, policji, ośrodków pomocy społecznej i pedagogów szkolnych, gdyż skuteczna pomoc ofiarom przestępstw wymaga kompleksowego wsparcia i współpracy wszelkich służb pomocowych działających na rzecz osób pokrzywdzonych i będących w sytuacji kryzysowej – wyjaśnia Katarzyna Skuza.

Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej jest jedną z kilkudziesięciu organizacji pozarządowych, które prowadzą okręgowe ośrodki i lokalne punkty w ramach Sieci Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem, korzystając z finansowania Funduszu Sprawiedliwości.

Obecnie w całej Polsce działa 305 miejsc świadczenia pomocy zapewniających profesjonalną, kompleksową i bezpłatną pomoc ofiarom przestępstw. Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej prowadzi Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Koszalinie oraz 6 Lokalnych Punktów Pomocy w: Białogardzie, Drawsku Pomorskim, Kołobrzegu, Sławnie, Szczecinku, Wałczu. Seminarium zostało zorganizowane we współpracy z Wicewojewodą Zachodniopomorskim.