Świeccy posłani do nowych zadań

ks. Wojciech Parfianowicz ks. Wojciech Parfianowicz

publikacja 29.04.2023 20:24

Bp Zbigniew Zieliński udzielił błogosławieństwa nowym nadzwyczajnym szafarzom Komunii św., animatorom katechezy parafialnej oraz lektorom.

Świeccy posłani do nowych zadań Nowi lektorzy otrzymują błogosławieństwo od biskupa. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

Msza św. z udzieleniem błogosławieństwa tegorocznym absolwentom Diecezjalnego Studium Formacyjnego dla Świeckich odbyła się 29 kwietnia w kaplicy koszalińskiego CEF.

Diecezja wzbogaciła się o 11 nowych nadzwyczajnych szafarzy, 6 animatorów oraz 12 lektorów.

- Współczesne narracje często podkreślają niedowartościowanie świeckich w Kościele. Ja osobiście nie mam takiego przekonania, ponieważ jestem w Kościele właśnie dzięki świeckim, a nie duchownym. Warto zacząć rozmowę na ten temat od tego, że świeccy to najpierw nasi rodzice, przyjaciele, znajomi, autorytety życia publicznego, wśród których dojrzewaliśmy, uczyliśmy się życia, ale także i wiary - powiedział bp Zbigniew Zieliński w rozmowie z mediami przed rozpoczęciem Eucharystii.

Już podczas Mszy św. biskup zwrócił uwagę absolwentów studium na konieczność wychodzenia z otrzymanymi przez nich funkcjami i posługami na peryferia współczesnego świata, aby nie ograniczać się tylko do samego Kościoła.

- Miarą kondycji Kościoła jest bowiem nie tylko to, na ile dobrze sprawuje on posługę sakramentalną, ewangelizacyjną, czy katechetyczną we wnętrzu świątyń, ale także to, na ile potrafi potraktować jako wyzwanie to, co dzieje się poza nim. Chodzi o to, aby wyjść do szkół, uczelni, urzędów, zakładów pracy, gdzie wciąż jest wielu ludzi, którzy jeszcze nie usłyszeli o Panu Bogu. Także do takich ludzi jesteście posłani - powiedział biskup.

- Chociaż może nie od razu przyjmą oni Komunię świętą, bo to wymaga przygotowania, nie od razu posłuchają Ewangelii, bo nie mają właściwego warsztatu do jej odczytania, czy też nie od razu przyjmą informację katechetyczną, to jednak w różnoraki, często niekonwencjonalny sposób jesteśmy powołani, aby nieść innym światło sakramentów, słowa, katechezy - dodał biskup koszalińsko-kołobrzeski.

Sami uczestnicy kolejnej edycji studium formacyjnego traktują swój w nim udział nie tylko jako przygotowanie do pełnienia określonego zadania w parafii.

- Nasza wiara ma nam sporo do zaoferowania. Nauczyłem się tutaj wielu nowych rzeczy, np. z historii Kościoła. Tak naprawdę zjazdy w ramach studium były dla mnie dniami skupienia, podczas których mogłem wyciszyć się i oddać pewne sprawy Panu Bogu - przyznaje Arkadiusz z Ustronia Morskiego, który został nadzwyczajnym szafarzem Komunii św.

- Przyjazdy tutaj bardzo dużo wniosły w moje życie. Miałam wiele pytań dotyczących mojej wiary. Podczas tych spotkań otrzymywałam odpowiedzi. Aż wydaje mi się to dziwne, ale naprawdę tak było. Udział w studium wniósł też wiele w moje życie osobiste, nie tylko na polu posługi, którą mam wykonywać - mówi Ewelina z Wierzchowa, która podjęła się funkcji animatorki katechezy parafialnej. Będzie przygotowywała młodzież do sakramentu bierzmowania i dzieci do I Komunii św.

Każdorazowa edycja Diecezjalnego Studium Formacyjnego dla Świeckich odbywa się w ramach trzech weekendowych zjazdów, podczas których kandydaci do posług uczestniczą w wykładach z różnych dziedzin teologii, a także z komunikacji.

Kolejna edycja studium ruszy jesienią.