Śladami drawskich Żydów

Karolina Pawłowska

|

Gość Koszalińsko-Kołobrzeski 19/2023

publikacja 11.05.2023 00:00

Tego punktu nie było w scenariuszu, ale poruszył wszystkich uczestników. W miejscu, gdzie stała synagoga, pierwszy raz od 90 lat popłynęła hebrajska modlitwa.

Cmentarz na Łąkowej jest jednym z nielicznych dowodów obecności społeczności żydowskiej przed wojną. Cmentarz na Łąkowej jest jednym z nielicznych dowodów obecności społeczności żydowskiej przed wojną.
karolina pawłowska /Foto Gość

Shai Zinderman ze wzruszeniem odczytywał dziękczynne słowa Psalmu 100, potwierdzone przez polskich i żydowskich uczestników spaceru wspólnym, jednym głosem wypowiedzianym „Amen”. Przypadek sprawił, że termin spaceru historycznego śladami drawskiej społeczności wyznania mojżeszowego zbiegł się z wizytą w mieście potomka tutejszej kupieckiej rodziny żydowskiej.

– Wizyta w tym miejscu wiąże się dla mnie z wielkim przeżyciem. Jestem niezwykle podekscytowany, że mogłem zobaczyć miejsce, w którym urodziła się moja mama, gdzie spędziła dzieciństwo. Żałuję, że nie zdarzyła się wcześniej okazja, żeby tu przyjechać. Jestem bardzo wdzięczny za badania i odkrycia dotyczące mojej rodziny, a także za to spotkanie i waszą obecność. Będę to pamiętał do końca życia – mówił, nie kryjąc wielkich emocji, patrząc na zachodnią pierzeję rynku, przy której stała nieistniejąca już kamienica jego dziadka Siegfrieda Wohla.

Synagoga w cieniu kościoła

Tu też swój sklep z tkaninami pod koniec XIX w. miał Emil Altmann. – Jego niewidomy syn Richard miał ogromny talent muzyczny. Po przeprowadzce rodziny do Berlina był nauczycielem i organistą w berlińskich synagogach. W 1942 roku został zesłany do Auschwitz. Rok później trafiła tam jego siostra Irma. Oboje zostali zamordowani – opowiada Tomasz Choroba z działu regionalnego miejscowej biblioteki, która zaprosiła na historyczny spacer.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.