Jedyny ślad po benedyktynkach?

red.

|

Gość Koszalińsko-Kołobrzeski 21/2023

publikacja 25.05.2023 00:00

Na awersie – wizerunki świętych apostołów Piotra i Pawła. Na rewersie – imię papieża Bonifacego IX. Choć jest nieduża, ołowiana pieczęć może mieć wielkie znaczenie dla kołobrzeskiej historii.

Artefakt opatrzony jest papieskim imieniem. Artefakt opatrzony jest papieskim imieniem.
Olaf Pawłowski

Jak wskazuje sama nazwa, jest niewielka i okrągła. Bullą nazywano dawniej okrągłą pieczęć przytwierdzaną do papieskich dokumentów. Ze względu na rozmiar i kruchość nie zachowało się ich do dziś zbyt wiele, więc stanowią wyjątkowe znalezisko. Ta, którą zaprezentowano w Muzeum Oręża Polskiego, okazać się może w dwójnasób cenna, będąc jedynym materialnym świadectwem po klasztorze kołobrzeskich benedyktynek.

– To najcenniejszy artefakt, na jaki trafiliśmy! – nie ukrywa Jan Orliński, prezes współpracującej z kołobrzeskim muzeum Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej „Parsęta”. Trafił na artefakt w 2021 roku podczas eksplorowania terenu na północ od dawnego cmentarza w miejscowości Budzistowo. Od razu rozpoznał, czym jest to znalezisko. – Interesowałem się tematem papieskich bulli, bo bardzo mnie intrygowało, dlaczego Kołobrzeg do tej pory niczego takiego nie posiada. Papieska bulla jest w muzeach w Koszalinie, w Kamieniu Pomorskim, a tutaj nic. Kiedy więc zobaczyłem, co znalazłem, już zacząłem się cieszyć – opowiada.

Dostępne jest 25% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.