Wystawa poświęcona kapelanom katyńskim

Karolina Pawłowska Karolina Pawłowska

publikacja 18.06.2023 16:36

"Gdziekolwiek cię poślą, pójdziesz…" - taki tytuł nosi ekspozycja zaprezentowana na pilskim dworcu kolejowym.

Wystawa poświęcona kapelanom katyńskim Wystawę można oglądać w Pile do 8 lipca. Artur Łazowy

Tworzą ją biogramy 33 kapelanów Wojska Polskiego różnych wyznań, którzy będąc na froncie wojny obronnej we wrześniu 1939 r. dostali się do niewoli sowieckiej razem z żołnierzami, którym służyli. Byli więzieni w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie, Starobielsku, gdzie prowadzili tajne posługi religijne dla jeńców. W 1940 roku zostali pomordowani w Katyniu, Twerze, Charkowie oraz w innych miejscach na terytorium ZSRR.

Z relacji ocalonych jeńców wiadomo, że kapelani, nie zważając na zakazy, do końca pełnili w konspiracji posługi religijne dla jeńców, a krzepiąc ich na duchu, heroicznie bronili wiary katolickiej i wartości ojczyźnianych.

Autorką biogramów i redaktorem opracowania jest Barbara Tarkowska, wiceprezes Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich, a prywatnie bratanica księdza ppłk. Jana Leona Ziółkowskiego, kapelana Wojska Polskiego i Korpusu Ochrony Pogranicza w latach 1919-1939, zamordowanego w Katyniu.

Sobotniemu otwarciu wystawy towarzyszyło spotkanie z Łukaszem Stefaniakiem, prezesem stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich, które od 2018 r. troszczy się o zebranie dokumentacji i upamiętnienie tych duszpasterzy.

Ofiarami zbrodni katyńskiej było co najmniej 33 duchownych: 24 kapelanów Kościoła rzymskokatolickiego, dwóch kleryków pełniących posługę sanitariuszy, jeden kapelan greckokatolicki, trzech kapelanów prawosławnych, dwóch kapelanów kościołów protestanckich oraz wojskowy rabin.

Wystawę w holu pilskiego dworca można oglądać do 8 lipca.

Jej organizatorami są stowarzyszenie Pamięć Kapelanów Katyńskich, Polskie Koleje Państwowe, Wojskowy Instytut Wydawniczy, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA.