100 godzin nauki w… wakacje

Katarzyna Matejek Katarzyna Matejek

publikacja 11.08.2023 09:48

Cieszą się z tego seniorzy, których parafia w Koszalinie zaprosiła na bezpłatne warsztaty komputerowe.

100 godzin nauki w… wakacje Seniorzy starają się napisać pismo dotyczące organizacji grupowej wycieczki do Sopotu. Muszą dotrzeć do internetowego rozkładu jazdy pociągów, znaleźć lokal na nocleg dla grupy, sprawdzić koszty wyprawy. Katarzyna Matejek /Foto Gość

Warsztaty pn. „Akademia kompetencji cyfrowych” to propozycja Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych dla seniorów realizowana we współpracy z parafią pw. Ducha Świętego w Koszalinie. W pobliskiej szkole katolickiej kilka razy w tygodniu odbywają się zajęcia, podczas których osoby powyżej 60. roku życia uczą się obsługi komputera, korzystania z internetu, a także integrują się ze sobą. W planach są zajęcia w terenie, w ramach których uczestnicy nauczą się korzystać z paczkomatów i możliwości łączenia z siecią internetową w przestrzeni miejskiej. Program, współfinansowany ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, ruszył w lipcu i korzysta z niego ok. 30 osób w czterech grupach. Instruktorzy zamierzają z każdym seniorem spędzić 100 godzin nauki, zawartych w 23 spotkaniach.

‒ Chcemy pokazać seniorom praktyczną stronę korzystania z technologii cyfrowych, jak załatwianie spraw urzędowych, ułatwianie sobie życia poprzez kupowanie biletów przez internet czy odnajdywanie informacji o rozkładach jazdy komunikacji miejskiej – informuje instruktor Łukasz Suchanowski, członek ZŻNSZ. ‒ Pokazujemy seniorom, że tymi sposobami można zaoszczędzić sporo czasu.

W ZŻNSZ jest wielu seniorów oraz ich potomków, stąd instruktorzy korzystają z doświadczeń, jakie nabyli w ciągu 33 lat działalności związku, skupiającego obecnie cztery pokolenia.

– Napotkaliśmy w tym czasie na różne problemy komunikacyjne z najstarszym pokoleniem, dotyczące użytkowania smartfonów i komputerów. Stąd pomysł, by podnieść kompetencje cyfrowe naszych członków, a także sympatyków, którzy z nami współpracują – mówi Karol Wołek, prezes zarządu związku i pomysłodawca warsztatów.

Pani Renata przed emeryturą miała kontakt z komputerem w pracy; na warsztatach chce odświeżyć swoje umiejętności. – Chciałabym przypomnieć sobie rzeczy, które zapomniałam przez lata, na przykład jak zapisać coś w formacie PDF. No i nabrać wprawy w tempie pisania. Są tu odpowiednie warunki, jest bardzo przyjemnie i zupełnie bezstresowo ‒ mówi koszalinianka.

Proboszcz parafii, ks. Paweł Wojtalewicz, podkreśla, że warsztaty to jedna z form troski o seniorów. ‒ Współpracujemy z klubami osiedlowymi, odwiedzamy osoby starsze z posługą sakramentalną w ich domach, niosą im pomoc wolontariusze Caritas – wymienia. ‒ Postanowiliśmy skorzystać z tego, że pomieszczenia szkolne są w wakacje dostępne, co dało możliwość organizacji kursu w sali wyposażonej w odpowiedni sprzęt. Kurs komputerowy ułatwi seniorom komunikację na odległość z dziećmi, wnukami oraz funkcjonowanie w życiu codziennym, które się informatyzuje.


Więcej o wydarzeniu będzie można przeczytać w nr. 33/2023 "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego".