Modlitwa wyśpiewana

Karolina Pawłowska Karolina Pawłowska

publikacja 19.11.2023 15:20

Przez dwa dni intensywnie ćwiczyli - nie tylko technikę, ale też ducha. Szczecineckie warsztaty muzyki liturgicznej pod kierunkiem Piotra Pałki zwieńczyła niedzielna Msza św. i krótki koncert.

Modlitwa wyśpiewana W warsztatach wzięło udział ponad 60 wokalistów i instrumentalistów. Karolina Pawłowska /Foto Gość

Wzięło w nich udział ponad 60 wokalistów i instrumentalistów, chcących posługiwać swoim talentem przede wszystkim w kościołach.

– Mało jest okazji do pracowania nad pięknem muzyki liturgicznej. Zdecydowanie częściej można trafić warsztaty dla lektorów niż dla muzyków posługujących w kościele. Dlatego tak zależy nam na wypełnianiu tej luki. Tym bardziej cieszę się, że na nasze warsztaty przyjeżdżają uczestnicy spoza Szczecinka, którzy to, czego się tu nauczą, usłyszą, doświadczą, zabiorą do swoich wspólnot parafialnych, w których na co dzień śpiewają – wyjaśnia Karol Wojtowicz, dyrektor artystyczny Stowarzyszenia „Exordium”, które zorganizowało listopadowe spotkanie z muzyką liturgiczną. 

To nie pierwszy wydarzenie, na które zaprosili. Rok temu stowarzyszenie zorganizowało warsztaty uwielbieniowe z Jakubem Tomalakiem. Samo zaś jest owocem wcześniejszych warsztatów muzycznych, które poprowadzili w Szczecinku Paweł Bębenek, Hubert Kowalski i Piotr Pałka. Powstało z chęci podnoszenia jakości muzyki wykonywanej w diecezjalnych kościołach, z którą bywa różnie

– Najczęściej jest dość ubogo. Może jest to również spowodowane brakiem ośrodków akademickich, przy których gromadzi się dużo utalentowanej młodzieży, może brakiem narzędzi pozwalających podwyższać tę jakość. Cieszy jednak to, że są ludzie, którzy chcą, którym na tym zależy – mówi szczecinecki organista.

Tegoroczne warsztaty poprowadził dyrygent i jeden z najlepszych kompozytorów muzyki sakralnej w Polsce, Piotr Pałka. Jak przyznaje, choć warsztaty polegają na doskonaleniu umiejętności, nie chodzi w nich jedynie o ćwiczenia nad jakością.

– Zawsze rozpoczynamy od techniki, bo ona ma nam pomóc przygotować głos jak dobre narzędzie. Narzędzie, które służy temu, co najistotniejsze: w przeżyciu niedzielnej liturgii. Warsztaty polegają właśnie na przetrawieniu w sercu treści każdego z tych utworów tak, by z serca wypływała modlitwa, która stanie się częścią liturgii – wyjaśnia muzyk.

Finałem dwudniowych zajęć była niedzielna Msza św. z udziałem warsztatowego zespołu w kościele Mariackim oraz krótki koncert. Warsztaty Muzyki Liturgicznej były głównym punktem tegorocznych Dni Kultury Chrześcijańskiej w Szczecinku.

Więcej w numerze 48. wydania papierowego "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego".