• facebook
 • rss
 • Napisani Ewangelią

  Karolina Pawłowska

  dodane 21.10.2012 21:54

  Lekarz neurolog oraz animator wspólnoty parafialnej to laureaci czwartej edycji nagród „Radość płynie z nadziei”, której patronuje kard. nom. Ignacy Jeż.

  Decyzję kapituły nagrody ogłoszono dzisiaj wieczorem podczas uroczystej gali w Teatrze Muza w Koszalinie.

  W tym roku postanowiono uhonorować dwie osoby: dr. Mariusza Kowalewskiego, dyrektora Centrum Rehabilitacji Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Bornem Sulinowie i Jana Zagrabskiego, wieloletniego lidera wspólnoty parafii pw. św. Jadwigi w Białogardzie, organizatora pielgrzymek, akcji charytatywnych, animatora oraz propagatora Ruchu Światło-Życie, Odnowy w Duchu Świętym i innych wspólnot modlitewnych.

  – Zło głośno krzyczy, na współczesnym targowisku samo się sprzedaje. Miłość, która jest pokorna i delikatna, trzeba promować. Promujemy wzorce: dobrych, zwyczajnych ludzi, często ukrytych w lokalnej społeczności – gratulował nagrodzonym i nominowanym bp Edward Dajczak.

  Przypominał, że hasłem biskupim patronującego nagrodzie kard. Jeża były słowa: „Przyszedłem rzucić ogień na ziemię”. – Myślę, że laureaci są dowodem na to, że czynimy to, czego sobie życzył: podtrzymujemy ogień najdelikatniejszy i najbardziej potrzebny życiu społecznemu. Tempo dzisiejszego świata powoduje, że sprawy pilne zasłaniają rzeczy ważne i nie dostrzega się w nich człowieka. To ludzie, na których pięknie jest wypisana Ewangelia Miłości. Można ją przeczytać bez otwierania Biblii – dodał.

  Podczas gali bp Edward Dajczak wręczył także zdolnym uczniom i studentom z terenu diecezji stypendia, które są przyznawane i finansowane przez Fundację im. kard. Ignacego Jeża. – Celem fundacji jest duchowa i materialna troska o ludzi młodych pochodzących z ubogich terenów naszej diecezji i z potrzebujących pomocy rodzin. Staramy się to robić przez stwarzanie warunków edukacji uzdolnionej młodzieży. Przyznajemy stypendia i udzielamy innych form pomocy, a także organizujemy rekolekcje, warsztaty i kolonie – wyjaśnia ks. Andrzej Zaniewski, prezes Fundacji. W tym roku grono stypendystów powiększyło się o 12 osób.

  Tegoroczne rozdanie nagród uświetnił koncert Lidii Pospieszalskiej z zespołem.

  Nagrodę, która ma upamiętnić osobę pierwszego biskupa diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, a także promować działania na rzecz drugiego człowieka, wypływające z uniwersalnych wartości chrześcijańskich, ustanowił bp Edward Dajczak, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, diecezjalna Caritas oraz Fundacja ks. kard. Ignacego Jeża.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół