• facebook
 • rss
 • Turniej Łuczniczy na Święto Niepodległości

  Karolina Pawłowska

  dodane 10.11.2012 20:53

  Przy świście strzał i szczęku oręża miłośnicy średniowiecza uczcili w Turowie Dzień Niepodległości.

  Do malutkiego Turowa zjechało się kilka bractw z całego Pomorza. Ich członkowie walczyli o Łuk Wójta Szczecinka i Pierścień Księżnej Elżbiety (ufundowany przez dyrektora Zakładu Karnego w Czarnem). W przeddzień narodowego święta zmierzyli się w hali sportowej turowskiego gimnazjum w konkursie łucznictwa tradycyjnego.

  Zmagania rozpoczęła salwa ze średniowiecznej artylerii.

  Turnieje na narodowe święto to już lokalna tradycja. Dotychczas obywały się w Szczecinku. W tym roku po raz pierwszy łucznicy stanęli do zmagań w Turowie i – także po raz pierwszy – w hali sportowej. – To trochę inny sposób na uczczenie święta narodowego, ale nie mniej godny i nie mniej patriotyczny – wyjaśnia ideę łuczniczych zmagań Cezary Sierzputowski, komandor szczecinecki, organizator turnieju.

  – Staramy się kultywować nie tylko tradycje, stroje, wyposażenie, ale także rycerskie wartości, a więc i patriotyzm. Od tych ludzi z przeszłości my dzisiaj, możemy się uczyć patriotyzmu, poszanowania najważniejszych wartości. I pamiętać, że historia nie zaczyna się od nas – dodaje Robert Furtak ze Świdwina, który prezentował w Turowie średniowieczne uzbrojenie rycerskie.

  Najlepszym  łucznikiem okazał się Krzysztof Brzeziński z Koszalińskiej Kampanii Rycerskiej, który potwierdził swój prymat także w konkursie dodatkowym: trafienia do jabłka.

  Podczas turnieju można było także obejrzeć pokazy walk i wystawę rękodzieła, przymierzyć zbroję, zmierzyć się w walce z rycerzami i spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku. Zainteresowanie, szczególnie wśród dzieci było ogromne. – Na takim turnieju obowiązkiem jest dotknięcie zbroi i przymierzenie jej, a nie tylko oglądanie z daleka eksponatów – mówi Bartłomiej Zielonka, mistrz Koszalińskiej Kompanii Rycerskiej.

  Dziś w Polsce odbywały się dwie imprezy rycerskie, które w tak oryginalny sposób miały uczcić jutrzejsze święto państwowe: turniej w Turowie i Parada Łuczników w Sopocie.

  Organizatorami imprezy byli Urząd Gminy Szczecinek, Gimnazjum Publiczne w Turowie oraz Koszalińska Kompania Rycerska i Komandoria Szczecinka. 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół