• facebook
 • rss
 • Katolicy w akcji

  Ks. Wojciech Parfianowicz

  dodane 25.11.2012 15:54

  W koszalińskiej katedrze o godz. 10.00 bp Edward Dajczak odprawił Mszę św. w której uczestniczyło wiele osób działających w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży i w Akcji Katolickiej.

  To, że te dwie organizacje obchodzą swoje święto tego samego dnia, nie jest przypadkową zbieżnością. Są one ze sobą ściśle powiązane. Jak mówią statuty KSM, jego członkiem można być do 30 roku życia. Po osiągnięciu tego wieku, kontynuacja formacji i działalności w Kościele powinna odbywać się w Akcji Katolickiej.

  Dlatego bp Edward Dajczak mianował nowym asystentem kościelnym Akcji Katolickiej ks. Andrzeja Zaniewskiego, zajmującego się od lat Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży.

  Podczas Mszy św. w katedrze, nowi członkowie KSM złożyli przysięgę. Były to osoby z oddziałów w Koszalinie, Słupsku, Wałczu, Drawsku Pomorskim, Sławsku, Jastrowiu, Białym Borze i Zegrzu Pomorskim. Po Eucharystii odbyło się jeszcze wspólne spotkanie KSM i AK w salce na plebanii katedralnej. Nowi członkowie KSM otrzymali odznaki i dyplomy. Był też wykład p. Michała Ruczyńskiego z Instytutu Pamięci Narodowej oraz poczęstunek.

  - KSM to młodzież zaangażowana w różny sposób w działalność społeczną czy parafialną - mówi ks. Zaniewski. Jedną z ostatnich akcji zorganizowanych przez Stowarzyszenie było rozprowadzanie flag państwowych przed Świętem Niepodległości. Młodzież bierze też udział w licznych przedsięwzięciach charytatywnych. Przed Bożym Narodzeniem będzie to choćby sprzedawanie kartek świątecznych, z których dochód Stowarzyszenie przeznaczy na cele dobroczynne. Warto też przypomnieć pomysł KSM z parafii św. Wojciecha w Koszalinie. Młodzi ludzie przed Uroczystością Wszystkich Świętych chodzili na cmentarz, aby porządkować zaniedbane groby.

  - Dzisiejszy świat wyznaje wartości: jak najtaniej, jak najszybciej i jak najprzyjemniej. A prawdziwe życie to roztropność, patrzenie na owoce, co to da w moim życiu. Jestem więc w KSM, bo jego zasady pokrywają się z moimi poglądami na życie - przyznaje Dominik Ryder, maturzysta z Wałcza.

  Wiele ciekawych inicjatyw proponuje też Akcja Katolicka. Donata Prończuk, prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej, opowiada o jednej z nich. - Modlimy się za parlamentarzystów. Każdemu oddziałowi w Polsce przydzielono kilku z nich. My mamy siedmioro. Nie wiemy, kto to jest. Dostajemy tylko numerki, pod którymi kryją się konkretne osoby. Dzięki temu można uniknąć uprzedzeń - tłumaczy. 

  Cały diecezjalny KSM to 17 wspólnot, w których działa ok. 120 osób. Prezesem od niedawna jest Daniel Kurowski ze Słupska.

  Akcja Katolicka jest dość liczną grupą aktywnych katolików świeckich. Jak podaje p. Donata Prończuk, w naszej diecezji w organizacji działa ok. 400 osób zrzeszonych w 24 oddziałach.

  Dalsze informacje ze święta patronalnego KSM i AK w papierowym wydaniu "Gościa Niedzielnego" 2 grudnia. Już teraz zapraszamy do galerii zdjęć, do wysłuchania fragmentów homilii bp. Edwarda Dajczaka i do obejrzenia krótkiego filmiku z przysięgi nowych członków KSM.

  Fragmenty homilii bp. Edwarda Dajczaka
  O konflikcie ze światem i sposobie na zwycięstwo
  ks. Wojciech Parfianowicz/GN

  Przysięga nowych członków KSM
  Ks. Wojciech Parfianowicz/GN

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół