• facebook
 • rss
 • Pusta choinka 2012

  ks. Wojciech Parfianowicz

  dodane 15.12.2012 22:14

  W koszalińskiej galerii "Atrium" w sobotę 15 grudnia odbyła się już druga edycja akcji "Pusta choinka". Dzięki niej w Wigilię 210 dzieci otrzyma paczki. W Pile w galerii "Kasztanowa" akcję zorganizowano po raz pierwszy. Udało się znaleźć darczyńców dla 152 dzieci.

  - Młodzież z naszej świetlicy przygotowała najpierw ozdoby, na których wypisane są imiona dzieci, ich wiek i rzeczy, których potrzebują. Dzieci wytypowali pedagodzy szkolni z podstawówek. Akcja polega na tym, że każdy może podejść do choinki, zdjąć ozdobę, kupić potrzebną rzecz, przynieść nam paczkę, a do domu zabrać tę ozdobę i powiesić ją na swojej choince. Prezenty rozniosą harcerze w dzień Wigilii - tłumaczy Agnieszka Kukiełka z Caritas diecezjalnej, koordynatorka projektów.

  Wspólna akcja Caritas i Radia Koszalin trwała od 13.00 do 21.00. W tym czasie scenę ustawioną na I piętrze galerii "Atrium" odwiedziło wiele osobistości życia publicznego. Do akcji włączyło się m.in. wielu koszalińskich samorządowców. Był także bp Edward Dajczak, który przygotuje paczkę dla wylosowanego przez siebie dziecka.

  - Chcemy zadbać nie tyle o to, żeby dzieci miały zabawki, ile o to, żeby mogły przetrwać zimę. Takie dziecko, jeśli ubierze normalne spodnie, buty czy skafanderek, który dostanie, bo tego typu prośby są na "Pustą choinkę", inaczej będzie funkcjonowało w swoim środowisku. Będzie normalnie ubrane, a nie w jakieś stare rzeczy i to mu da poczucie, że nie jest byle kim - tłumaczy ks. Adam Wakulicz, dyrektor diecezjalnej Caritas.

  Przez cały czas trwania akcji po galerii "kursowali" wolontariusze, którzy zachęcali wszystkich do wzięcia udziału w akcji. Do wolontariatu włączyli się harcerze z ZHR, szkolne koła caritas, kibice Gwardii, przedstawiciele firmy Schenker oraz koszalińscy "Nonkonformiści" - w sumie ponad 250 osób.

  Na scenie śpiewała Diecezjalna Diakonia Muzyczna "Redenti" pod kierunkiem ks. Arkadiusza Oslisloka. Były też występy baletowe i wokalne dzieci ze szkół podstawowych. Rycerze Kolumba przygotowali przedstawienie, a na koniec zaprezentowali się klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego.

  Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmiku z koszalińskiej galerii "Atrium".

  Pusta Choinka Koszalin 2012
  Występ Diakonii Muzycznej "Redenti"
  ks. Wojciech Parfianowicz/GN

  W Pile w galerii "Kasztanowa" akcję zorganizowało Centrum Charytatywno-Opiekuńcze Caritas pod dyrekcją ks. Leonarda Zycha. 

  - Pomimo wielu obaw o darczyńców, na choince zawisły 152 bombki z prośbami dzieci z pilskich szkół i ze szkoły w Szydłowie. I po raz kolejny ludzie nie zawiedli. Tak naprawdę stał się cud. Znalazło się 152 darczyńców, którzy kupili prezenty dla dzieci. O godzinie 20.52 wszystkie marzenia z naszej listy zostały spełnione - relacjonuje Magdalena Dach.

  - Bohaterami dnia byli ludzie, którzy bez zbędnych słów podchodzili do choinki, ściągali bombkę i za chwilę wracali z prezentem dla dziecka. I to tak naprawdę było niesamowite; że w dzisiejszym świecie zabiegania, egoizmu, braku wiary w drugiego człowieka, znalazło się wiele osób, dla których był to prosty gest serca - dodaje.

  W akcję, tak jak w Koszalinie, włączyli się też lokalni samorządowcy i media. Przez cały czas na scenie przy choince miały miejsce różnego rodzaju występy artystyczne. Nie zabrakło też wolontariuszy, którzy zachęcali kupujących w galerii do włączenia się w akcję charytatywną.

  Podobną akcję, choć na mniejszą skalę zorganizowano też w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr. 1 w Szczecinku.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół