• facebook
 • rss
 • Bałtyk znów zaślubiony

  Karolina Pawłowska

  dodane 18.03.2013 01:57

  W Kołobrzegu trwają obchody 68. rocznicy wyzwolenia miasta. W niedzielę na plaży można było obejrzeć inscenizację upamiętniającą zaślubiny z morzem.

  Uroczystości rozpoczęły się sobotnim zgromadzeniem patriotycznym z modlitwą ekumeniczną i apelem poległych na cmentarzu wojennym w Kołobrzegu.

  Niedzielną inscenizację poprzedziła Msza św. w intencji poległych i żyjących żołnierzy walczących o Kołobrzeg w marcu 1945 r. w bazylice mniejszej. Przed południem odbył się również 27 Międzynarodowy Bieg Zaślubin z Morzem i Regionalne Biegi Zaślubin Olimpiad Specjalnych.

  O godz. 13 na plaży przy pomniku Zaślubin z Morzem, rekonstruktorzy odtworzyli wydarzenia z 18 marca 1945 r. Przypomniane zostały również słowa kaprala Franciszka Niewidziajły, który wówczas dokonał aktu zaślubin wrzucając do morza pierścień: „Przyszliśmy, Morze po ciężkim i krwawym trudzie. Widzimy, że nie poszedł na darmo nasz trud. Przysięgamy, że Cię nigdy nie opuścimy, Rzucając pierścień w twe fale, biorę z Tobą ślub, ponieważ Tyś było i będziesz zawsze Nasze”.

  – Są wśród nas członkowie formacji kombatanckich, żywi świadkowie historii: płk. Jasiński, Leon Bodnar i wielu, wielu innych, który zdobywali Kołobrzeg. Cieszymy się, że w zdrowiu są wśród nas, że swoją postawą mówią nam w jaki sposób warto upamiętniać tę chwilę – przypominał Paweł Pawłowski, dyrektor kołobrzeskiego Muzeum Oręża Polskiego.

  W poniedziałek ślubowanie przy pomniku złoży młodzież Ligi Morskiej i Rzecznej, zostaną złożone również kwiaty pod pomnikiem I Kapitana Portu kmdr. Stanisława Mieszkowskiego.

  Tegorocznym uroczystościom towarzyszył konkurs historyczno-sportowy oraz rajdy: pojazdów historycznych, piesze i rowerowe.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół