Komitet Budowy Pomnika Dzieci Utraconych w Koszalinie otrzymał wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Tulipanów Narodowego Dnia Życia”.
W tej dziedzinie nasza diecezja jest wśród pionierów. To właśnie u nas odbyły się jedne z pierwszych pogrzebów dzieci zmarłych przed urodzeniem, a na cmentarzu komunalnym stanął pomnik, który oznacza nie tylko realne miejsce pochówku, ale jest także przypomnieniem, że życie ludzkie zaczyna się od poczęcia.
Wyróżnienie odebrał ks. dr Andrzej Wachowicz, diecezjalny duszpasterz rodzin. - Jestem naprawdę szczęśliwy, że mogłem reprezentować naszą diecezję w tak pięknej sprawie. Cieszę się, że inni uczą się od nas - powiedział.
- W Polsce mówi się już dużo na temat tego, by rodzić po ludzku, ale mało kto apeluje o to, by ronić po ludzku. My staramy się naszą inicjatywą zmieniać tę smutną rzeczywistość. Udaje się to z różnym skutkiem, bo nadal w środowisku lekarskim oraz wśród personelu pomocniczego, zdarza się, że poronienia i martwe urodzenia dziecka sprowadzane są do „wydarzenia ginekologicznego”. Ufam, że zmiana świadomości jest możliwa, bo przecież chodzi o spotkanie konkretnego lekarza, pielęgniarki z konkretną mamą, która cierpi po śmierci swojego dziecka - mówi Alicja Górska z koszalińskiej redakcji Radia Plus, jedna z inicjatorek całego projektu.
- Cieszę się, że dzięki wyróżnieniu, jakie otrzymaliśmy z Fundacji Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Życia, inne miasta w Polsce będą mogły pójść naszymi śladami i ciała dzieci utraconych będą godnie chowane - dodaje.
- To wyróżnienie jest jakimś potwierdzeniem ważności naszej pracy. Jest to akcja społeczna, informacyjna, duszpasterska dotykająca bólu i cierpienia, często samotności osób dotkniętych poronieniem. Udało nam się wejść w nurt spraw dotychczas przemilczanych, zaniedbanych, a nawet pomijanych na różnych płaszczyznach, także na tej duszpasterskiej. Zmienia się podejście ze strony Kościoła, zmienia się prawodawstwo. Odchodzimy od brutalnej terminologii "pokropków", czyli pogrzebów dzieci nieochrzczonych, od pogańskich zwyczajów spopielania ciał i rozrzucania ich w ogrodach pamięci bez grobu, bez żałoby rozumianej w sensie chrześcijańskim. Dlatego to wyróżnienie może być wsparciem dla wszystkich innych. Nasza praca musi być teraz kontynuowana, choćby na płaszczyźnie edukacyjnej - mówi ks. Henryk Romanik, członek Komitetu, inicjator budowy pomnika.
Po wakacjach w naszej diecezji odbędą się specjalne zajęcia formacyjne związane z tą tematyką skierowane do księży wikariuszy.
Na początku kwietnia w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Koszalinie rozpocznie się też pierwszy pilotażowy cykl „Naszych Spotkań”, w ramach programu dla rodzin po stracie dziecka. Cykl obejmować będzie sześć spotkań zamkniętych dla osób po stracie dziecka nienarodzonego, a także do osób, które interesują się tym zagadnieniem zawodowo lub osobiście. To nie będzie terapia dla rodziców po stracie. Warsztaty poprowadzi o. Piotr Włodyga, benedyktyn, trener komunikacji i psychoterapeuta (więcej informacji wkrótce).