• facebook
 • rss
 • 85. urodziny Władysława Hasiora

  Karolina Pawłowska

  dodane 23.05.2013 22:43

  Kolorowym korowodem i warsztatami plastycznymi na Rynku Staromiejskim uczniowie koszalińskiego Plastyka zaprosili mieszkańców miasta na urodziny Władysława Hasiora.

  Obchody 85. urodzin artysty, który patronuje Zespołowi Szkół Plastycznych w Koszalinie potrwają dwa dni.

  – Jesteśmy jedyną szkołą w Polsce, która nosi imię Władysława Hasiora. Chcieliśmy zademonstrować charakter jego twórczości: różnorodność form, prowokację, wykorzystywanie tego, co innym wydaje się zbędne. Niewiele osób może wie, że Hasior był prekursorem modnego dzisiaj nurtu przetwarzania tego, co popularnie nazywamy śmieciami i zamieniania tego w sztukę – wyjaśnia pomysł na urodzinowy happening Marzena Jermak, dyrektor placówki.

  Jak dodaje niewielu koszalinian także zdaje sobie sprawę, że autor słynnych „Płonących ptaków” – instalacji znajdującej się w mieście – miał swój koszaliński, wcale niekrótki epizod artystyczny. – Chcemy o tym wszystkim przypomnieć i zaprosić do poznawania na nowo artysty – dodaje dyr. Jermak.

  Pomóc w tym mieszkańcom Koszalina mogła gra miejska na cześć Władysława Hasiora, której uczestnicy musieli wykonywać zadania w różnych częściach miasta, rozwiązywać zagadki, a przede wszystkim poznawali szczegóły z życia artysty. Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody m.in. darmowy kurs prawa jazdy kategorii B.

  Każdy także mógł spróbować swoich sił malarskich podczas plenerowych warsztatów rysunkowych pod hasłem: „Trenuj wyobraźnię z Hasiorem”.

  Jutro w koszalińskiej katedrze o godz. 10 sprawowana będzie Msza św. w intencji Władysława Hasiora. Odprawią ją wnuk artysty ks. Konrad Hasior oraz ks. Rafał Zendran, przyjaciel twórcy. 

  Natomiast w południe w auli wystawowej Zespołu Szkół Plastycznych zostanie otwarta wyjątkowa wystawa. – Znajdą się na niej nie tylko prace mistrza, ale także jego myśli o sztuce i nagrane wykłady oraz materiały dotyczące artysty. Wszystkie eksponaty pochodzą z dwóch największy ośrodków w Polsce eksponujących prace Hasiora: Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem i Miejskiego Ośrodka Sztuki w Gorzowie. To rzadka okazja móc oglądać je w Koszalina, bo pokażemy także te eksponaty, które na co dzień znajdują się w muzealnych magazynach. Swoje zbiory zgodził się również udostępnić ks. Rafał Zendran – zaprasza Marzena Jermak.

  Wystawa w Plastyku potrwa do 13 czerwca. Można ją oglądać w dni robocze między godz. 8 i 19. Wstęp wolny. 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół