• facebook
 • rss
 • Każdy mógł być bohaterem

  Mateusz Sienkiewicz

  dodane 23.05.2013 23:06

  Studenci Akademii Pomorskiej w Słupsku pobili niecodzienny rekord Polski.

  Przeprowadzili najdłuższą resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomie.

  Aby pobić rekord wystarczyło 10 godzin, 27 minut i 50 sek. Ponad 300 chętnych wykonywało kolejno standardowe 30 uciśnięć + 2 wdechy. Tylko i aż tyle, bo na twarzach organizatorów widać było zmęczenie. Podobne do tego, które odczuł każdy z uczestników akcji. Choć reanimację przeprowadzano po 2 minuty, to tak naprawdę trzeba było zwrócić uwagę na dokładność i precyzję.

  - To pierwszy taki rekord w Polsce. W styczniu wynik 9 godz., 33 min. i 59 sek. ustanowili mieszkańcy Sanoka, ale nie był on przez nikogo nadzorowany. To także ewenement w skali kraju, jeśli chodzi o rekord stricte medyczny - mówi Dionizy Zejer, przedstawiciel Towarzystwa Kontroli Niecodziennych Rekordów.

  Wydarzenie zorganizowane przez studentów koła naukowego RAT- AP to nie tylko dobra zabawa. To także, a może przede wszystkim, działanie edukacyjne. 

  - Przygotowaliśmy dwa stanowiska, przy których każdy zainteresowany mógł sprawdzić swoje umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy - wyjaśnia Izabela Pozlewicz, organizatorka bicia rekordu. - Bo jak mówi nasze hasło: "Nie każdy superbohater nosi pelerynę", więc przyjdź i naucz się ratować ludzkie życie! - dodaje.

  W najdłuższej akcji resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomie wzięli udział nie tylko studenci Akademii Pomorskiej w Słupsku. Zgłosili się także miejscowi  strażacy, ratownicy WOPR oraz słuchacze i wykładowcy Szkoły Policji. Każdy otrzymał certyfikat medycznego rekordzisty.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół