• facebook
 • rss
 • Gaudeamus igitur!

  ks. Wojciech Parfianowicz

  dodane 12.10.2013 19:45

  W sobotę 12 października w Wyższym Seminarium Duchownym odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego.

  Klerycy roku propedeutycznego podczas przysięgi   Klerycy roku propedeutycznego podczas przysięgi ks. Wojciech Parfianowicz /GN Potrzebujemy w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej ludzi wiary, zdolnych i przygotowanych do tego, aby głosić Ewangelię. Trzeba, aby robili to także świeccy. Pragnę powiedzieć wam wszystkim, którzy dzisiaj rozpoczynacie nowy rok akademicki, klerykom i świeckim, że te studia są również po to - mówił w homilii 12 października bp Edward Dajczak.

  W seminarium w Koszalinie rok akademicki 2013/2014 rozpoczęło 56. kleryków, z których 13. to nowi kandydaci. przyjęci na tzw. rok propedeutyczny. Pierwsze dwa semestry spędzą oni w domu formacyjnym im. Jana Pawła II w Połczynie-Zdroju.

  - Pewnie, że jeszcze bardziej bym się cieszył, gdyby ich było więcej. Ale 13 to taka liczba, która, jak dla nas, zapowiada pewną stabilizację. Jest nadzieja na dostateczną ilość księży - cieszy się bp Dajczak.

  - W naszej diecezji liczba powołań od kilku lat utrzymuje się na stałym poziomie. W skali ogólnopolskiej mówi się o niewielkim wzroście. Cieszymy się, że przy dzisiejszym klimacie opinii o Kościele te powołania jednak są, a nawet jest ich więcej - mówi ks. dr Wojciech Wójtowicz, rektor.

  - Spoglądając na kandydatów, którzy zgłaszają się dziś do seminarium trzeba powiedzieć, że jest to bardzo zróżnicowana grupa. Z jednej strony ze względu na dotychczasowy przebieg ich życia, bo niektórzy już gdzieś studiowali czy pracowali. Z drugiej strony widać różnice także jeśli chodzi o formację duchową. Są tacy, którzy bardzo aktywnie uczestniczyli w życiu Kościoła, byli we wspólnotach, ale są i tacy, którzy do tej pory byli nieco na dystans - zauważa rektor.

  Do seminarium w Koszalinie zgłosił się w tym roku także czterdziestokilkuletni, bezdzietny wdowiec. Już przed rokiem rozpoczął studia teologiczne dla świeckich, angażował się w inicjatywy podejmowane przez Szkołę Nowej Ewangelizacji, był także nadzwyczajnym szafarzem Komunii Świętej. Kilka lat temu jego żona zmarła na raka. To pierwszy taki przypadek w historii diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

  - Czułem, że w moim życiu czegoś brakuje i chciałem ten brak jakoś wypełnić, tzn. wypełnić siebie Bogiem, ale też dawać Go innym. Mam doświadczenie trzech lat działania w Szkole Nowej Ewangelizacji, a więc głoszenia Jezusa i tej radości samego Boga, która się udziela, bo On cieszy się każdym, który do Niego powraca czy przychodzi po raz pierwszy - mówi Juliusz Kisiel, wdowiec, alumn I roku.

  Wykład inauguracyjny na temat filozofii "gender" wygłosił ks. dr Radosław Siwiński. Zapraszamy do wysłuchania wykładu w całości:

  Wykład inauguracyjny, cz. I
  ks. dr. Radosław Siwiński
  ks. Wojciech Parfianowicz /GN

  Wykład inauguracyjny, cz. II
  ks. dr Radosław Siwiński
  ks. Wojciech Parfianowicz /GN

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół